PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Jaki Telewizor Kupić Żeby Nie Żałować – Pomagamy w Najlepszym Wyborze!

Jaki Telewizor Kupić Żeby Nie Żałować – Pomagamy w Najlepszym Wyborze!

Zakup telewizora nie dla wszystkich jest trudny. Niektórzy uważają, że na wszystkich modelach obraz wygląda identycznie, a jedynym parametrem, który biorą pod uwagę jest przekątna ekranu. Sprawa się komplikuje kiedy od telewizora wymagamy czegoś więcej. Rodzi się wtedy wiele pytań. Jaki rodzaj matrycy wybrać? Czy warto dopłacić do 3D? Jakie funkcje powinien posiadać? Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości. Zapraszamy do lektury!

Rozmiar ekranu ma znaczenie?

Niezależnie od przeznaczenia telewizora, rozmiar zawsze będzie miał znaczenie. Może nie najważniejsze, ale jednak przy zakupie, większość z nas i tak patrzy na przekątną ekranu, przyjmując jednocześnie zasadę „czym więcej, tym lepiej”. To prawda, jednak czasami warto zrezygnować z kilku dodatkowych cali na rzecz ostrości i dodatkowych funkcji.

Dlaczego wybieramy wielkie ekrany? Tak się już przyjęło, że czym większy telewizor, tym większe robi wrażenie. Nawet kiedy nie mamy wystarczająco dużo miejsca w mieszkaniu, i tak decyduje rozmiar. To jednak poważny błąd. Zastanówmy się nad wadami i zaletami dużych ekranów.


Co To Jest LTE i Jak Wygląda Jego Funkcjonowanie?

Już 47-calowy ekran robi piorunujące wrażenie, zalet jest więcej niż tylko te estetyczne. Więcej cali daje nam lepsze poczucie głębi ekranu oraz lepszą widoczność. Są jednak wady. Czym większy ekran, tym trudniej o dobrą jakość obrazu. Częściej zauważamy migotanie obrazu, smużenie oraz inne wady spowodowane słabymi parametrami. A te niestety są kwestią ceny. Jeżeli chcemy mieć duży telewizor oferujący najlepszą jakość obrazu, musimy być przygotowani na spory wydatek. W większości przypadków będziemy musieli wybrać, albo wielkość, albo jakość.

duży telewizor do salonu

Parametry, które kłamią?

Wbrew pozorom, widoczne obok ceny telewizora, parametry nie są najważniejszym kryterium wyboru. Często bywa tak, że producenci kuszą nas liczbami, które nie mają przełożenia na jakość obrazu. Na co więc zwracać uwagę przy zakupie? Istotna jest jasność czerni podawana w cd/m2, współczynnik kontrastu oraz błędy odwzorowania kolorów. Istotna jest także charakterystyka jasności i odwzorowanie ruchu, czyli ostrość, płynność i rozdzielczość dynamiczna. Niestety coraz częściej próżno szukać tego w firmowych specyfikacjach na ulotkach, zamiast tego dostajemy liczby, które nie oddają prawdziwej jakości oferowanego obrazu.

Można sobie z tym jednak łatwo poradzić. Wystarczy spojrzeć na ekran w sklepie lub przeczytać fachową recenzję danego sprzętu, można też sugerować się popularnymi rankingami, które również i my dla Was przygotowujemy.

Kształt ekranu – nie tylko płaski

Jeszcze do niedawna, wszystkie telewizory LCD były płaskie. To się jednak zmieniło, kiedy do sklepów wprowadzono zakrzywiane ekrany, które z założenia, potrafią oddać o wiele większą głębię obrazu. Co prawda oferta nie jest na razie zbyt duża, a podobne telewizory są znacznie drożę od tych płaskich, ale może warto się zastanowić nad tym, czy to nie jest przyszłościowe rozwiązanie?

tv

Jak już wspomnieliśmy, te telewizory, pomimo, że są dostępne na rynku od kilku lat, nie cieszą się wielkim zainteresowaniem. Podobne modele można policzyć na palcach jednej ręki, a i tak trudno jednoznacznie stwierdzić, czy faktycznie oferują znacznie lepszą jakość obrazu. A nawet jeśli tak, to czy warte jest to dwukrotnej ceny?

Rodzaj matrycy

Poszczególne modele telewizorów LCD różnią się od siebie rodzajami użytych matryc. Najczęściej możemy spotkać wyświetlacze typu IPS oraz VA. Czym się od siebie różnią?

Matryce VA zapewniają głębszą czerń i wyższy kontrast, ale kosztem większej degradacji kolorów pod kątem, oznacza to w praktyce, że obraz blednie kiedy patrzymy na niego pod kątem. W przypadku matryc IPS jest odwrotnie, kolory są zdecydowanie wyraźniejsze kiedy patrzymy na ekran pod kątem, ale to wszystko za cenę mniejszego kontrastu.

pilot do tv

Na tym różnice się nie kończą. Różny jest także czas reakcji wyświetlacza, który w matrycach VA jest z reguły krótszy. Ma się wrażenie, że matryce VA zapewnią ostrzejszy ruch, z uwagi na to, że odwzorowanie ruchu zależy nie tylko od samej matrycy, ale też od układów kompensacji i poprawy ostrości ruchu. Wysokiej jakości układy kompensacji ruchu potrafią zapewnić bardzo ostre obrazy ruchome również w przypadku IPS. Jest to szczególnie ważne, kiedy telewizora używamy do gier wideo.

Czy inwestować w 3D?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jedno jest jednak pewne, telewizory oferujące obraz 3D są z reguły droższe od tych, które nie mają podobnej funkcji. Ta technologia wciąż cieszy się dużym powodzeniem, chociaż widać, że to zainteresowanie stale spada.

Jeżeli zdecydowałeś się na 3D, staniesz przed jeszcze jednym wyborem – 3D pasywne czy aktywne? 3D aktywne jest technologią droższą, jednak doskonalszą. Za wyświetlenie trójwymiarowego obrazu odpowiadają przede wszystkim okulary, które są zbudowane z filtra polaryzacyjnego oraz ciekłych kryształów. W przypadku technologii pasywnej, okulary nie muszą mieć zaawansowanej budowy ani źródła napięcia, więc cena jest niższa. Musimy jednak liczyć się z migotaniem obrazu i słabiej odwzorowanymi kolorami.

System operacyjny i dodatkowe funkcje

Przeglądarka internetowa w telewizorze, dostęp do internetu i wiele innych funkcji dostępnych z poziomu interfejsu telewizora – wiele osób ceni sobie dodatkowe funkcje, które niekiedy stawiane są nawet wyżej niż jakość oferowanego obrazu.

wybieramy telewizor

Aktualnie liderem w tej dziedzinie jest firma Samsung oraz LG, które oferują rozbudowane funkcje Smart, przynajmniej do czasu premiery telewizorów opartych o system Android.

Wybór telewizora nie jest prosty, ale pamiętaj, że musi być on Twój. Wszystko zależy bowiem od tego, do czego będzie on wykorzystywany. Miłośnikowi gier wideo szczególnie przypadną do gustu modele z jak najmniejszym opóźnieniem sygnału, a wielbiciele kina domowego postawią na niską jasność czerni i wysoki kontrast.

blog comments powered by Disqus
Jaki Telewizor Kupić Żeby Nie Żałować – Pomagamy w Najlepszym Wyborze!