Najlepszy Projektor Do Kina Domowego – Jakie Urządzenie Kupić?

Najlepszy Projektor Do Kina Domowego – Jakie Urządzenie Kupić?

W samym centrum kina domowego zazwyczaj stoi wielki telewizor. Jest też inne rozwiązanie, żeby uzyskać piękny obraz o wysokiej rozdzielczości, może nawet za mniejsze pieniądze. Powoli projektory uzupełniają telewizory, a w wielu przypadkach nawet zastępują je całkowicie. Aby jednak poczuć się jak w prawdziwym kinie, trzeba wybrać odpowiednie urządzenie. Jak to zrobić? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Zanim udamy się na poszukiwania

Niestety, tradycyjnego telewizora wciąż nie da się zastąpić w 100 procentach. Projektor będzie dobrym rozwiązaniem, jednak głównie do filmów i niektórych gier. Dlaczego?

Projektor do wyświetlania obrazu z odpowiednim kontrastem i nasyceniem potrzebuje odpowiedniego oświetlenia, a może właściwie jego braku. Z tego powodu jest przeznaczony raczej tylko dla amatorów kina. Nie sprawdzi się jako urządzenie do oglądania programów telewizyjnych i przeglądania stron internetowych.

Aktualna Cena Projektorów Casio
Casio XJ-F210WN ►
Casio XJ-F100W ►
Casio XJ-V110W ► 

Należy też obalić pewien mit, który mówi, że nawet w najdroższych projektorach szybko palą się lampy. Być może było tak kilka lat temu, ale teraz mamy zupełnie inną sytuację. Większość projektorów dostępnych na rynku to aktualnie projektory LCD, które są tak samo wytrzymałe jak wysokiej klasy telewizory.

Ile trzeba zapłacić za dobry projektor?

Cena zawsze ma znaczenie. Na rynku są dostępne projektory w różnych przedziałach cenowych, ale podobnie jak w przypadku innych urządzeń, również i tutaj nie warto sugerować się najniższą ceną.

Od czego zależy cena projektora? Pamiętajmy, że projektor do kina domowego, w zależności od punktu montażu, musi wyświetlić wyraźny obraz na dużej powierzchni. Szukamy więc urządzenia o krótkiej ogniskowej. Tutaj jest zasada, że im krótsza ogniskowa, tym bliżej ekranu można ustawić projektor. To ważne w przypadku mniejszych pomieszczeń. Polecamy urządzenia z technologią Ultra Short-Throw. Na ich przykładzie najlepiej widać różnicę w cenie między telewizorami a projektorami. Przynajmniej jeżeli chodzi o cenę. Za telewizor 80 celowy zapłacimy często powyżej 10 tysięcy zł, a na projektor, który zaoferuje podobną wielkość wyświetlanego obrazu wydamy o wiele mniej.

Najlepsze rankingi projektorów!

Najtańszy urządzenia tego typu dostaniemy nawet za 500 złotych, jednak w tym przypadku trudno będzie uzyskać dobrą jakość obrazu. Jak wspominaliśmy wcześniej, nie warto sugerować się najniższą ceną. Efekt uzyskanego obrazu na pewno nie będzie zadowalający, to samo z komfortem użytkowania. Tanie projektory są bardzo głośne i lubią się przegrzewać.

Jakie cechy musi miećdobry projektor do kina domowego?

Dobry projektor do kina domowego powinien spełniać kilka warunków. Na rynku jest tak wiele modeli, które różnią się cechami, funkcjami oraz ceną, że wybór nie będzie prosty. Zobaczmy jednak czym powinno się wyróżniać każde takie urządzenie.

Oczywiście żywotnością i niezawodnością. Trudno to jednak określić na podstawie parametrów, wszystko bowiem zależy od tego, jak często projektor będzie używany. O dziwo cena nie jest tutaj żadnym wyznacznikiem. Są tanie urządzenia, które mogą starczyć na dłużej i są drogie, które potrafią przepalić się szybciej.

Nietuzinkowy projektor Acera

Ważna jest także odpowiednia rozdzielczość, bo po co inwestować w projektor do kina domowego jeżeli będziemy oglądać rozmazany i niewyraźny obraz o nienaturalnych, wyblakłych kolorach. Najnowocześniejsze urządzenia w swojej klasie potrafią wyświetlić filmy w natywnej rozdzielczości 4k, ale cena takiego sprzętu jest bardzo wysoka. Tutaj z całą pewnością wystarczy standardowe Full HD o rozdzielczości 1280 × 800.

Wsparcie dla 3D to nie jest coś obowiązkowego, ale z pewnością zadowoli fanów tej technologii. Projektory wspierające ten format są droższe od tych standardowych i wymagają bardzo precyzyjnego ustawienia, ale cóż… czego nie robi się dla odpowiedniego efektu.

Przyda się także łączność bezprzewodowa, która pozwoli nam streamować wideo z dowolnego urządzenia. To nie tylko większa wygoda użytkowania, ale także nowe możliwości. Dzięki temu, bez problemu odpalimy na przykład film z komputera czy telefonu komórkowego.

Zobacz Test projektora Casio XJ-F210WN

Zwrócić uwagę należy także na głośność. Projektory nie należą do cichych , tym bardziej, kiedy są dobrze chłodzone. Tutaj możemy jednak ograniczyć ten hałas, który skutecznie utrudnia odbiór filmów. Można wybrać urządzenie o większych, ale wolniej obracających się wiatrakach na dobrych łożyskach.

Jak dobrać typ projektora do odległości od ekranu?

To podstawowy problem, z którym zmagają się wszyscy użytkownicy projektorów – jak dobrać urządzenie do odległości od ściany? Tutaj do wyboru mamy kilka rozwiązań.

projektory cyfrowe, które wymagają nawet 3 metrów odległości. Nie jest to jednak zbyt wygodne, ponieważ wymaga to znalezienia odpowiedniego miejsca. Jest to trudne na mniejszych przestrzeniach i zawsze pozostaje problem z podłączeniem.

Czołowy projektor od BenQ

Lepszym rozwiązaniem są projektory typu Short-Throw, które mogą być ustawione w odległości nawet do 1 metra od ekranu. Są droższe od cyfrowych, ale odczujemy lepszy komfort. Projektor krótkoogniskowy zwykle stanowi rozsądny kompromis między ceną a jakością. Rozwiążemy też problemy z kablami.

Najdroższe są projektory Ultra Short-Throw, ale te mogą być ustawiane nawet kilkanaście centymetrów przed ekranem. Jest to droższe, ale najwygodniejsze rozwiązanie. Projektor można postawić praktycznie przed samą ścianą.

DLP a może LCD?

DLP i LCD to dwie wiodące technologie wyświetlania ekranu. Którą wybrać? Obydwie mają swoje plusy i minusy.

Technologia DLP jest droższa niż LCD, ale oferuje lepszą jakość obrazu. W przypadku projektorów LCD, pomiędzy pikselami pojawiają przerw, które zniekształcają obraz. Szczególnie jest to widoczne w najtańszych modelach. Z kolei tańsze modele projektorów DLP mają problemy z naturalnymi kolorami.

TOPowe modele na naszym rynku

Chodzi także o zużycie. Projektory LCD mają mniejszą żywotność. Po setkach godzin wyświetlania obraz traci na kontraście. Rozwiążemy ten problem kiedy zainwestujemy w sprzęt z lepszą optyką. Jednak nawet w tych najlepszych modelach możemy natrafić na martwe piksele, których nie zauważymy w urządzeniach DLP.

Jakie projektory są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu projektorów z 6/2017.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1Overmax Multipic 3.1 Overmax Multipic 3.1 Tu kupisz najtaniej!
2Nec VE303X Nec VE303X Tu kupisz najtaniej!
3BenQ TH670 BenQ TH670 Tu kupisz najtaniej!
4BenQ MS527 BenQ MS527 Tu kupisz najtaniej!
5Epson EH-TW5300 Epson EH-TW5300 Tu kupisz najtaniej!
6Optoma HD27 Optoma HD27 Tu kupisz najtaniej!
7Dignity Di1024 Dignity Di1024 Tu kupisz najtaniej!
8Vivitek QUMI Vivitek QUMI Tu kupisz najtaniej!
9Epson EH-TW3200 Epson EH-TW3200 Tu kupisz najtaniej!
10Optoma DH1009 Optoma DH1009 Tu kupisz najtaniej!
11Epson EB-S31 Epson EB-S31 Tu kupisz najtaniej!
12NEC V302W NEC V302W Tu kupisz najtaniej!
13Optoma HD141X Optoma HD141X Tu kupisz najtaniej!
14BenQ MX819ST BenQ MX819ST Tu kupisz najtaniej!
15Epson EB-U04 Epson EB-U04 Tu kupisz najtaniej!
16Optoma GT1080 Optoma GT1080 Tu kupisz najtaniej!
17Acer H6510BD Acer H6510BD Tu kupisz najtaniej!
18Acer H6517ST Acer H6517ST Tu kupisz najtaniej!
19BenQ MX507 BenQ MX507 Tu kupisz najtaniej!
20BenQ W1400 BenQ W1400 Tu kupisz najtaniej!

Zobacz więcej: Jaki Projektor Kupić - Przedstawiamy Ranking TOP 20

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more