PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Test Epson EH-TW7400 - Profesjonalny projektor do kina domowego

Najlepszy Projektor do Kina Domowego – Jakie Urządzenie Kupić?

  • Dodano: 2 lata, 10 miesięcy temu
  • Ocena: (1) (0)
Najlepszy Projektor do Kina Domowego – Jakie Urządzenie Kupić?

W samym centrum kina domowego zazwyczaj stoi wielki telewizor. Jest też inne rozwiązanie, żeby uzyskać piękny obraz o wysokiej rozdzielczości, może nawet za mniejsze pieniądze. Powoli projektory uzupełniają telewizory, a w wielu przypadkach nawet zastępują je całkowicie. Aby jednak poczuć się jak w prawdziwym kinie, trzeba wybrać odpowiednie urządzenie. Jak to zrobić? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Zanim udamy się na poszukiwania

Niestety, tradycyjnego telewizora wciąż nie da się zastąpić w 100 procentach. Projektor będzie dobrym rozwiązaniem, jednak głównie do filmów i niektórych gier. Dlaczego?

Projektor do wyświetlania obrazu z odpowiednim kontrastem i nasyceniem potrzebuje odpowiedniego oświetlenia, a może właściwie jego braku. Z tego powodu jest przeznaczony raczej tylko dla amatorów kina. Nie sprawdzi się jako urządzenie do oglądania programów telewizyjnych i przeglądania stron internetowych.

Należy też obalić pewien mit, który mówi, że nawet w najdroższych projektorach szybko palą się lampy. Być może było tak kilka lat temu, ale teraz mamy zupełnie inną sytuację. Większość projektorów dostępnych na rynku to aktualnie projektory LCD, które są tak samo wytrzymałe jak wysokiej klasy telewizory.

Ile trzeba zapłacić za dobry projektor?

Cena zawsze ma znaczenie. Na rynku są dostępne projektory w różnych przedziałach cenowych, ale podobnie jak w przypadku innych urządzeń, również i tutaj nie warto sugerować się najniższą ceną.

Od czego zależy cena projektora? Pamiętajmy, że projektor do kina domowego, w zależności od punktu montażu, musi wyświetlić wyraźny obraz na dużej powierzchni. Szukamy więc urządzenia o krótkiej ogniskowej. Tutaj jest zasada, że im krótsza ogniskowa, tym bliżej ekranu można ustawić projektor. To ważne w przypadku mniejszych pomieszczeń. Polecamy urządzenia z technologią Ultra Short-Throw. Na ich przykładzie najlepiej widać różnicę w cenie między telewizorami a projektorami. Przynajmniej jeżeli chodzi o cenę. Za telewizor 80-calowy zapłacimy często powyżej 10 tysięcy zł, a na projektor, który zaoferuje podobną wielkość wyświetlanego obrazu wydamy o wiele mniej.

Najtańsze urządzenia tego typu dostaniemy nawet za 500 złotych, jednak w tym przypadku trudno będzie uzyskać dobrą jakość obrazu. Jak wspominaliśmy wcześniej, nie warto sugerować się najniższą ceną. Efekt uzyskanego obrazu na pewno nie będzie zadowalający, to samo z komfortem użytkowania. Tanie projektory są bardzo głośne i lubią się przegrzewać.

Projektor BenQ

Jakie cechy musi mieć dobry projektor do kina domowego?

Najlepszy projektor do kina domowego powinien spełniać kilka warunków. Na rynku jest tak wiele modeli, które różnią się cechami, funkcjami oraz ceną, że wybór nie będzie prosty. Zobaczmy jednak czym powinno się wyróżniać każde takie urządzenie.

Oczywiście żywotnością i niezawodnością. Trudno to jednak określić na podstawie parametrów, wszystko bowiem zależy od tego, jak często projektor będzie używany. O dziwo cena nie jest tutaj żadnym wyznacznikiem. Są tanie urządzenia, które mogą starczyć na dłużej i są drogie, które potrafią przepalić się szybciej.

Ważna jest także odpowiednia rozdzielczość, bo po co inwestować w projektor do kina domowego jeżeli będziemy oglądać rozmazany i niewyraźny obraz o nienaturalnych, wyblakłych kolorach. Najnowocześniejsze urządzenia w swojej klasie potrafią wyświetlić filmy w natywnej rozdzielczości 4k, ale cena takiego sprzętu jest bardzo wysoka. Tutaj z całą pewnością wystarczy standardowe Full HD o rozdzielczości 1280 × 800.

Wsparcie dla 3D to nie jest coś obowiązkowego, ale z pewnością zadowoli fanów tej technologii. Projektory wspierające ten format są droższe od tych standardowych i wymagają bardzo precyzyjnego ustawienia, ale cóż… czego nie robi się dla odpowiedniego efektu.

Projektor Epson

Przyda się także łączność bezprzewodowa, która pozwoli nam streamować wideo z dowolnego urządzenia. To nie tylko większa wygoda użytkowania, ale także nowe możliwości. Dzięki temu, bez problemu odpalimy na przykład film z komputera czy telefonu komórkowego.

Zobacz test projektora Casio XJ-F210WN

Zwrócić uwagę należy także na głośność. Projektory nie należą do cichych, tym bardziej, kiedy są dobrze chłodzone. Tutaj możemy jednak ograniczyć ten hałas, który skutecznie utrudnia odbiór filmów. Można wybrać urządzenie o większych, ale wolniej obracających się wiatrakach na dobrych łożyskach.

Jak dobrać typ projektora do odległości od ekranu?

To podstawowy problem, z którym zmagają się wszyscy użytkownicy projektorów – jak dobrać urządzenie do odległości od ściany? Tutaj do wyboru mamy kilka rozwiązań.

projektory cyfrowe, które wymagają nawet 3 metrów odległości. Nie jest to jednak zbyt wygodne, ponieważ wymaga to znalezienia odpowiedniego miejsca. Jest to trudne na mniejszych przestrzeniach i zawsze pozostaje problem z podłączeniem.

Lepszym rozwiązaniem są projektory typu Short-Throw, które mogą być ustawione w odległości nawet do 1 metra od ekranu. Są droższe od cyfrowych, ale odczujemy lepszy komfort. Projektor krótkoogniskowy zwykle stanowi rozsądny kompromis między ceną a jakością. Rozwiążemy też problemy z kablami.

Najdroższe są projektory Ultra Short-Throw, ale te mogą być ustawiane nawet kilkanaście centymetrów przed ekranem. Jest to droższe, ale najwygodniejsze rozwiązanie. Projektor można postawić praktycznie przed samą ścianą.

Projektor Epson

DLP a może LCD?

DLP i LCD to dwie wiodące technologie wyświetlania ekranu. Którą wybrać? Obydwie mają swoje plusy i minusy. Technologia DLP jest droższa niż LCD, ale oferuje lepszą jakość obrazu. W przypadku projektorów LCD, pomiędzy pikselami pojawiają przerw, które zniekształcają obraz. Szczególnie jest to widoczne w najtańszych modelach. Z kolei tańsze modele projektorów DLP mają problemy z naturalnymi kolorami.

Chodzi także o zużycie. Projektory LCD mają mniejszą żywotność. Po setkach godzin wyświetlania obraz traci na kontraście. Rozwiążemy ten problem kiedy zainwestujemy w sprzęt z lepszą optyką. Jednak nawet w tych najlepszych modelach możemy natrafić na martwe piksele, których nie zauważymy w urządzeniach DLP.

blog comments powered by Disqus
Najlepszy Projektor do Kina Domowego – Jakie Urządzenie Kupić?