PODPOWIEDZI:
PODPOWIEDZI:

Ranking Telewizorów | Najlepsze polecane Telewizory 2024

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 3.5, Głosów: 36

W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi telewizorów. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.

Ranking najlepszych telewizorów to także obszerny poradnik zakupowy, który pozwoli Wam jeszcze lepiej wgłębić się we wszelkie aspekty zakupowe tego popularnego sprzętu z segmentu RTV.

Jak kupić telewizor? Poradnik zakupowy

Błądząc pomiędzy półkami elektromarketów lub przeglądając propozycje internetowe, natrafiamy na ogromną ofertę producentów telewizorów. Potwierdza to zresztą nasza porównywarka telewizorów, która właściwie każdego dnia poszerza się o kolejne modele.

Jaki producent jest najlepszy i jaki konkretny model wybrać? Nie jest to łatwe pytanie, dlatego w tym poradniku postaram się nakierować Was na to, jaki telewizor kupić, tak, aby wybór był świadomy i odpowiadał potrzebom.

telewizor na stoliku rtv

Czym się kierować przy wyborze telewizora?

Jeżeli już zdecydowaliśmy na zakup nowego telewizora, to aby ograniczyć czas poświęcony na jego wybór, należy dobrze przemyśleć, do czego jest on nam potrzebny. Wiadomo, że do oglądania, jednak wiemy, że różni użytkownicy oglądają zróżnicowane treści.

Cześć z nas będzie szukała urządzenia do oglądania wiadomości informacyjnych, teleturniejów i seriali, a cześć do oglądania jedynie filmów wyświetlanych np. z Netflixa lub z płyt Blu-ray. Inni jeszcze powiedzą, że najważniejsze jest oglądanie sportu, a część z nas powie że nic z tego, telewizor potrzebują po to aby podłączyć konsolę i cieszyć się gamingiem na dużym ekranie.

Poza przeznaczeniem, trzeba też określić to, jaką wielkość telewizora potrzebujemy, ile potrzebujemy złącz do podłączenia naszych urządzeń audio/wideo oraz chyba najważniejsze, jaki budżet możemy przeznaczyć na telewizor.

Dane techniczne telewizorów – czy mają znaczenie ?

Poza pięknymi marketingowymi opisami o niesamowitym obrazie, ogromnej funkcjonalności i fascynujących wręcz wrażeniach wizualnych, w opisach telewizorów znajdujemy też dane techniczne. Które z tych danych mają znaczenie, a które są tylko zabiegiem marketingowym? Którymi danymi technicznymi należy się przejmować ? O tym przeczytasz poniżej.

Jaka powinna być rozdzielczość dobrego telewizora?

Rozdzielczość telewizora – ta oczywiście ma znaczenie i mówi nam o tym, jak precyzyjny i dokładny będzie oferowany obraz. Tanie i nieduże modele ciągle oferują rozdzielczość określaną potocznie jako HD Ready (1366x768 pikseli). Możemy ją spotkać w odbiornikach o wielkości 22, 26 i 32 cali, które możemy kupić w cenach od ok 500 do 1500 zł. Rozdzielczość taka już dziś nie powala, jednak wystarcza do oglądania zwykłej telewizji lub programów z internetu. Jeżeli szukamy telewizora np. do kuchni, na działkę dla dzieci lub po prostu niedużego, budżetowego odbiornika, to taka rozdzielczość powinna wystarczyć.

Nieco większe i trochę tylko droższe modele, czyli takie o przekątnej do 50 cali i cenie do 2000 zł oferują zazwyczaj rozdzielczość Full HD (1920x1080 pikseli). Jest to już znacznie ostrzejszy i dokładniejszy obraz, odpowiadający jakością płytom Blu-ray, filmom z internetu lub większości gier na konsoli. Nie jest to powalająca jakość, jednak jako rozwiązanie budżetowe sprawdza się bardzo dobrze.

telewizor z obrazem 4k

Telewizory o rozdzielczości 4K inaczej określane jako Ultra HD (3840x2160 pikseli) to już dzisiejszy dobry standard. Rozdzielczość 4K pozwala dojrzeć nawet bardzo drobne szczegóły, szczególnie gdy siedzimy stosunkowo blisko telewizora. Odpowiada ona najwyższej jakości materiałom Blu-ray 4K, lub filmom z serwisów streamingowych jak np. z Netfliksa czy najnowszym grom. Należy pamiętać, że tych materiałów nie ma jeszcze dużo, jednak ten rynek rośnie w bardzo szybkim tempie i jeśli potrzebujemy lepszej klasy telewizora na lata, to właściwie trzeba myśleć o rozwiązaniu Ultra HD. Rankingi telewizorów naszej redakcji uwzględniają w zdecydowanej większości modele 4K.

W ostatnich czasach pojawiły się również telewizory pracujące w rozdzielczości 8K. Czy warto już w nie inwestować? 8k to rozdzielczość czterokrotnie wyższa niż opisywana powyżej Ultra HD. Obecnie obserwujemy dopiero początki rozwoju tej jakości. Telewizory z tą rozdzielczością są jak na razie bardzo drogie i totalnie nie ma na rynku materiałów w takiej jakości. Spokojnie można z tym jeszcze poczekać.

Jaką przekątną ekranu wybrać?

Wielkość obrazu telewizora jest oczywiście uzależniona od odległości oglądania oraz od rozdzielczości. Dzięki temu, że telewizory oferują dziś coraz wyższe rozdzielczości, spokojnie możemy wybierać nawet duże ekrany bez obaw o pikselozę i brak ostrości obrazu. Mówi się o tym, że przekątna obrazu powinna być ok 2,5-krotnie mniejsza niż odległość oglądania, jednak z doświadczenia wiem, że im większy ekran, tym lepsze wrażenia – szczególnie biorąc pod uwagę telewizory o jakości Ultra HD.

Jaki kontrast powinien mieć telewizor?

  • Kontrast telewizora – to jest jedna z danych technicznych, o której uważam, że nie trzeba się przejmować. Niejednokrotnie mówiłem o tym w moich materiałach, że producenci podają kontrast tak jak chcą, mierzą go często w tylko ich znanych sposobach, używają specjalnych sztucznych zabiegów aby w warunkach laboratoryjnych warunkach wypadł on jak najlepiej i stąd otrzymujemy wyniki na poziomie 500 000:1 lub milion do jednego, co daleko mija  się z testami specjalistów. Myślę, że lepiej samemu obejrzeć w sklepie czy kolory lub poziom czerni nam odpowiadają niż sugerować się liczbami.
  • Kontrast telewizorów OLED – postanowiłem wyszczególnić tę grupę telewizorów, ponieważ w tym przypadku sytuacja wygląda nieco inaczej. W przypadku telewizorów OLED producenci zawsze podają, że kontrast jest nieskończony i to jest prawda, dlaczego? Ponieważ technologia OLED jako jedyna potrafi uzyskać prawdziwą stuprocentową czerń. Kontrast jest stosunkiem maksymalnej czerni i maksymalnej bieli, więc w przypadku nieskończonej wartości takiej jak czerń, cały wynik również będzie nieskończonością.

czerń na ekranie telewizora oled

Pozostałe ważne parametry telewizorów:

  • Jasność telewizora – jasność jest chyba czymś oczywistym, mówi nam o tym jak najjaśniej potrafi zaświecić matryca. Czy telewizor jaśniejszy to lepszy ? Niekoniecznie, ponieważ oglądając filmy wieczorem, w ciemnym pomieszczeniu, wcale nie potrzebujemy ogromnej jasności , jednak może ona mieć znaczenie w przypadku umieszczenia telewizora w dużym, mocno nasłonecznionym salonie. Wtedy potrzebujemy dużej ilości światła z matrycy. Poza tym, jasność wpływa na efekt HDR, o którym napiszę nieco dalej. Im większa, tym mocniejszy efekt HDR. Więc mogę potwierdzić, jasność ma znaczenie. Muszę Was jednak zmartwić. Producenci bardzo rzadko podają takie dane w swoich specyfikacjach. Często nawet sprzedawcy w elektromarketach nie mają takiej wiedzy. Musimy więc sami szukać, na forach lub w specjalistycznych testach.
  • Częstotliwość odświeżania – a dokładniej częstotliwość odświeżania matrycy telewizora. Ta informacja mówi nam o tym, jak szybko zachodzą zmiany na matrycy czyli np. jak szybko podczas wyświetlania ruchu dany piksel zgaśnie i zapali się kolejny. Najczęściej możemy spotkać tańsze telewizory z odświeżaniem 50-60 Hz lub droższe z częstotliwością odświeżania 100 lub 120 Hz. Czy koniecznie musimy wybierać te z wyższym czasem odświeżania ? Nie, jeśli oglądamy głównie telewizje, seriale, czy filmy. Co innego, w przypadku, gdy telewizor miałby nam służyć również do gier lub do sportu. Tam jest ważne aby np. piłka kopnięta przez całe boisko była widoczna jako piłka, a nie jako rozmazana smuga światła. Za to właśnie odpowiada odświeżanie matrycy. Niestety podobnie jak z jasnością, nie zawsze znajdziemy te dane w katalogach producentów, również trzeba ich szukać w zasobach internetowych. Podpowiem od siebie, że da się takie rzeczy znaleźć bez większych problemów. Pewnie wielokrotnie słyszeliście tez o odświeżaniu 200 czy 400 Hz, prawda? Często jest to jednak zabieg elektronicznego dorabiania klatek, który służy poprawie płynności obrazu i nie zawsze widać konkretne różnice w obrazie. Chwyt marketingowy? Tak to niestety widzę.
  • Input lag w telewizorze – jest to bardzo ważna sprawa, jednak tylko dla części użytkowników. Input lag określa się w milisekundach i mówi nam o tym, jakie telewizor ma opóźnienie w wyświetleniu danego materiału w stosunku do momentu, w którym ten materiał zostanie mu podany. W zwykłym codziennym użytkowaniu, nie ma to absolutnie żadnego znaczenia, jednak bywa to elementem najważniejszym dla graczy. W przypadku gier, gdzie coś dzieje się szybko, jak bijatyki, gry walki online, gry sportowe, ważne jest aby moment, w którym przyciśniemy dany klawisz, był momentem kiedy na ekranie wydarzy się reakcja. Opóźnienie na ekranie gamingowego TV powinno być jak najmniejsze. Dlatego input lag mniejszy niż 20 milisekund określa się jako bardzo dobry. Powyżej 20ms do 50 ms jest już zadowalający. Jednak powyżej 50 milisekund może być już problematyczny, szczególnie dla zaawansowanych graczy i raczej zdyskwalifikuje wybór danego telewizora. Ten parametr w większości przypadków nie wygląda tak pięknie jak w monitorach.
  • HDR, Dolby Vision, HLG – są to określenia występujące przy telewizorach Ultra HD. Często występują obok sformułowania szeroka paleta barw. HDR to dokładnie wysoka rozpiętość tonalna, która oferuje w tym samym momencie wyświetlenie na części ekranu maksymalnej czerni, a obok maksymalnej bieli. Brzmi banalnie, ale daje niesamowite wrażenie wizualne, obraz staje się znacznie mocniejszy, dokładniejszy i wygląda bardziej naturalnie. Dlatego napisałem wcześniej, że w przypadku telewizorów HDR czy Dolby Vision ważna jest wysoka jasność telewizora, bo im wyższa, tym ten efekt jest mocniejszy.

Wybór telewizora pod względem przeznaczenia

Na początku tekstu wspomniałem o tym, że przed wyborem telewizora, należałoby się zastanowić do czego głównie ma nam służyć. Jeżeli to już wiemy, łatwiej będzie nam dobrać idealny telewizor do naszych potrzeb o odpowiednich danych technicznych i odpowiedniej funkcjonalności. Dylemat, jaki telewizor kupić, będzie więc łatwiejszy do rozwiązania.

tryb hdr do ustawienia w telewizorze

Podzielmy sobie zatem telewizory pod względem przeznaczenia. Ja wybrałem aż 5 najczęściej spotykanych.

  • Telewizor do oglądania telewizji - brzmi banalnie, ale jeśli najczęściej przerzucamy kanały, oglądamy programy informacyjne, seriale, ewentualnie od czasu do czasu jakiś  film przerywany reklamami, to tak naprawdę nie wymagamy od telewizora zbyt wiele. Większość materiałów telewizyjnych oferowanych jest w rozdzielczościach HD Ready lub Full HD, więc możemy szukać wśród tańszych modeli telewizorów. Nie potrzebujemy też telewizora z HDRem czy z niskim input lagiem. Warto zwrócić jedynie uwagę na jasność, jeśli mamy zamiar stawiać go w nasłonecznionym pomieszczeniu.
  • Telewizor do sportu – jeśli śledzenie postępów Twojej ulubionej drużyny jest dla Ciebie najważniejsze lub elektryzuje Cię Mundial, Euro lub olimpiada to przy wyborze telewizora powinieneś sugerować się przede wszystkim częstotliwością odświeżania – ta powinna być jak najwyższa. Dobrze byłoby też zwrócić uwagę na jasność matrycy, fajnie aby było to powyżej 500 nitów. Rozdzielczość nie jest już taka ważna, ponieważ nadal większość rozgrywek czy wydarzeń sportowych nadawana jest maksymalnie w rozdzielczości Full HD, chociaż były już przypadki nadawania mundialu w 4K. Fajnie jakby wybrany przez Ciebie telewizor posiadał też tryb obrazu „sport”. Często w takich trybach telewizor lepiej odwzorowuje np. zieleń murawy boiska i nie przekolorowuje twarzy zawodników.
  • Telewizor do gier – w tym przypadku, jeśli gramy w spokojne gry strategiczne czy przygodowe, fajnie aby miał tryb obrazu „gra”, jeżeli jednak jesteśmy bardziej zaawansowanymi graczami, najważniejszym parametrem jest Input Lag, ten powinien być po prostu jak najniższy i kropka.
  • Telewizor do internetu – nie chodzi tu o przeglądanie stron internetowych (chociaż takie możliwości też istnieją), ale o przeglądanie serwisów streamingowych jak Netfliks czy HBO GO. Serwisy te w swoich najlepszych pakietach oferują już część materiałów w jakości 4K, dlatego taka rozdzielczość w telewizorze będzie mile widziana. Jeśli lubisz dużo filmów, fajnie aby telewizor oferował dobry kontrast i mocną czerń – może warto pomyśleć o Oledzie? W przypadku przeglądania zasobów internetowych ważny jest także system SMART TV zainstalowany w telewizorze. Ten powinien być po prostu szybki i wygodny w użytkowaniu. Praktycznie każdy TV z naszych zestawień ma taką platformę.
  • Telewizor do filmów Blu-ray 4K – jeżeli wszystkie powyżej opisane funkcjonalności Cię nie interesują i po prostu kupujesz filmy na płytach, masz już wysokiej klasy odtwarzacz i nie uznajesz kompromisów, to powinieneś przygotować się również na spory wydatek. Wiadomo, że filmy zapisane na płycie, bez kompresji, oferują najlepszą możliwą jakość obrazu. Odpowiedni dla nich telewizor powinien koniecznie posiadać rozdzielczość 4K, oferować najlepsze widoczne kontrasty i obsługiwać szeroką paletę barw jak i wysoką rozpiętość tonalną jak HDR i Dolby Vision. Jeśli przykładasz wagę do każdego szczegółu to również nie zaakceptujesz matrycy 60 hz'owej. Poza tym w takim przypadku najlepiej dany telewizor dobrze przetestować w sklepie, przed zakupem.

Smart TV w telewizorze - jaki wybrać, który najlepszy?

Jeśli oglądanie zwykłej telewizji to dla Ciebie mało, korzystasz też z zasobów internetowych, aplikacji streamingowych, lubisz Youtube, Netflix, czy Showmax, to warto abyś zwrócił uwagę również na Smart TV.

klasyczny pilot do telewizora

Praktycznie każdy producent oferuje jakieś swoje rozwiązanie, które gwarantuje dużo funkcjonalności, jednak korzystanie z nich bywa czasami łatwiejsze, czasami mniej intuicyjne. Które zatem warto wybrać?

  • Android TV – najpopularniejszy system będący dostępny w największej ilości telewizorów takich jak Sony, Philips, TCL. Głównym jego plusem jest ogromna ilość dostępnych aplikacji, ciągłe aktualizacje i nowości. Wystarczy jednak poczytać trochę opinii w internecie i zachwyt nieco opada. Android TV potrafi się też zacinać, wieszać, z czasem pracuje coraz wolniej.
  • Web. Os – system ten oferowany jest w telewizorach LG i moim zdaniem jest to obecnie jeden z najlepszych systemów Smart TV. Dostępny obecnie system Web. Os 3,5 działa bardzo szybko i sprawnie, nic się nie zacina. Posiada właściwie wszystkie dostępne aplikacje, a dzięki pilotowi Magic Control można sterować go ruchem, co sprawia, że działa rzeczywiście dobrze.
  • Tizen – ten system dostępny jest w telewizorach Samsunga i jest to moim zdaniem drugi najlepszy system Smart TV obok wspomnianego wcześniej systemu od LG. Zdecydowanie najszybszy w działaniu, intuicyjny w korzystaniu, w którym każda aplikacja jest szybko dostępna. Nawet po dłuższym czasie nie zauważyłem spowolnień czy lagów.
  • Firefox OS – ten system dostępny jest w telewizorach Panasonic. Posiada wszelkie najpopularniejsze aplikacje, więc można korzystać z popularnych serwisów. Działa sprawnie i stabilnie jednak nie tak szybko jak w Samsungu czy LG ani nie tak intuicyjnie. Niezły, ale nieco toporny system.

Złącza w telewizorach - które mają znaczenie?

Wiadomym jest, że do telewizora możemy podłączać dodatkowe urządzenia takie jak dekodery, odtwarzacze, konsole itp. Jakie zatem złącza powinien posiadać dobry telewizor?

  • Wejście HDMI – cyfrowe złącze niezbędne do podłączenia dowolnych urządzeń audiowizualnych jak odtwarzacz, dekoder czy zestaw kina domowego. Jest dziś już standardem i telewizory posiadają minimum trzy a niekiedy nawet 5 złącz HDMI. Dobrze jakby telewizor posiadał HDMI (ARC), to złącze pozwoli również wysłać dźwięk na soundbar lub na zestaw kina domowego bez dodatkowych kabli.
  • Złącze optyczne – najczęściej jest to wyjście dźwięku, potrzebne jest w przypadku chęci podłączenia kina domowego, które nie posiada HDMI z ARC.
  • Wejście RJ45 – to obsługuje oczywiście internet. Pomimo tego, że praktycznie każdy nowy telewizor posiada również WiFi, lepszym podłączeniem jest sposób kablowy. RJ45 umożliwi ten stabilniejszy sposób połączenia z siecią.
  • Złącze USB – przyznam, że nigdy nie miałem potrzeby z takiego korzystać, jednak daje ono dużo ciekawych funkcjonalności. Dzięki USB możemy do telewizora podłączyć pendrive'a lub zewnętrzny dysk i szybko uruchomić dowolne materiały zapisane na tego typu nośnikach. Telewizory starają się być uniwersalne, dlatego mogą to być zarówno zdjęcia, muzyka jak i filmy w wielu formatach.
  • Wejścia antenowe – dobrze sprawdzić jakie oznaczenia przy wejściach antenowych posiada dany telewizor. DVB-T jest to możliwość podłączenia cyfrowej telewizji naziemnej, DVB-C telewizji kablowej, a DVB-S telewizji satelitarnej. Taki pełen pakiet pozwoli na ograniczenie dodatkowych urządzeń, takich jak dekodery telewizyjne.
  • Common Interface plus - Jest to wejście na karty odkodowujące płatną telewizję. Niezbędne, jeśli chcemy korzystać np. z NC+ bezpośrednio z telewizora.

katy widzenia w telewizorze Sony

Dodatkowe wyposażenie nowoczesnych telewizorów

To już końcówka drogi wyboru odpowiedniego telewizora. Warto jednak rzucić okiem dokładniej na specjalne funkcjonalności lub dodatkowo oferowane przez producentów wyposażenie.

  • Głośniki w telewizorze – jeśli nie podłączamy kina domowego lub soundbara dobrze jest sprawdzić jak dany telewizor brzmi. Najlepsze telewizory niejednokrotnie mogą zaskoczyć wysokiej klasy dźwiękiem, tanie telewizory, często zaskakują, ale negatywnie.
  • Sztuczna inteligencja – LG oferuje telewizory wyposażone w sztuczną inteligencję, dodatkowo działającą w języku polskim. Ciekawa nowinka, która pozwala na łatwe wynajdowanie materiałów w internecie, sprawdzenie pogody czy godziny. Jak na razie innowacja, jednak z czasem będzie to codzienność.
  • Zakrzywiony ekran – takie rozwiązanie jeszcze kilka lat temu wydawało się lepsze, oferujące lepszą głębię obrazu. Dziś okazało się, że w zasadzie nic nie wnosi do jakości obrazu, jest po prostu nieco innym rozwiązaniem, które niektórzy lubią, a niektórzy nie.

Jak widzicie, temat telewizorów, który wydawałby się prosty oraz łatwy, jest bardzo obszerny i daje nam wiele możliwości wyboru. Mam nadzieje, że nieco przybliżyłem Wam to zagadnienie i wybranie telewizora pod swoje preferencje będzie już dużo łatwiejsze. Mając taką wiedzę wystarczy już tylko wejść w któryś z rankingów TV i sprawdzić polecane telewizory od naszej redakcji.

Jak tworzymy nasze zestawienia telewizorów?

Telewizorami zajmują się wyłącznie osoby, które regularnie je testują na łamach naszego portalu lub hobbystycznie. Jest to dla Was gwarancja tego, że dostajecie materiały od osób z doświadczeniem i wiedzą ekspercką, a nie od wynajętych copywriterów, którzy piszą na temat telewizorów w oparciu o dane i informacje zawarte w internecie.

Wszelkie rankingi TV są subiektywne, ale oczywiście potrafią uwzględnić różne preferencje, dzięki czemu każda grupa odbiorców powinna być zadowolona z danej klasyfikacji.

Jeżeli brakuje Wam konkretnego zestawienia w jakimś budżecie lub do specjalnego zastosowania, to napiszcie nam o tym w komentarzu poniżej. Staramy się regularnie aktualizować listę rankingów o kolejne propozycje.

Sprawdź również:

Ranking monitorówRanking odtwarzaczy blu-rayRanking projektorów
Ranking miniwieżRanking kin domowychRanking soundbarów
Ranking amplitunerówRanking listw zasilającychRanking kabli HDMI

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 3.5, Głosów: 36
blog comments powered by Disqus