PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Elektryczna Golarka Męska – Jak Wybrać Odpowiednią?

Elektryczna Golarka Męska – Jak Wybrać Odpowiednią?

Zadbany zarost jest domeną prawdziwego mężczyzny. Upodobania są różne – niektórzy wolą gładkie lico, inni preferują brody niczym u drwala, a jeszcze kolejni mogą sobie pozwolić na trzydniowy zarost. Niezależnie od tego każdy mężczyzna ma w domu jakikolwiek przyrząd do golenia. Polacy coraz częściej odchodzą od tradycyjnych maszynek i stawiają na praktyczniejsze golarki elektryczne. Mimo że ich ceny bywają niekiedy zawrotne, to w ogólnym rozrachunku, patrząc z perspektywy czasu, są bardziej opłacalne niż jednorazówki. Dobra golarka ma służyć długie lata, jak zatem ją wybrać, by nie żałować zakupu?

Golarki z folią tnącą

Największe znaczenie w przypadku golarek elektrycznych ma ich mechanizm golenia. Wyróżniamy dwa: z folią tnącą i głowicami. Każdy z nich ma grono zarówno zwolenników, jak i przeciwników.

Golarki z folią tnącą świetnie sprawdzą się mężczyznom, których włosy na twarzy nie rosną zbyt gęsto i nie są bardzo twarde. Nie należy ich jednak skreślać, jeśli takowy zarost posiadamy. Najnowsze modele golarek posiadają system aż trzech tnących folii, dzięki czemu radzą sobie nawet z najbardziej wymagającym zarostem. Dodatkowo folia zabezpieczająca często wykonana jest z bardzo elastycznego materiału, który bez problemu wpasowuje się do kształtu twarzy i wyłapuje wszystkie włoski. Kolejną zaletą tych golarek eklektycznych jest ich łatwość w użytkowaniu – urządzenie praktycznie samo sunie po twarzy i nie trzeba go dociskać. Sprawdzi się więc u osób, których włosy rosną w różne strony i lubią układać się w niesforne kępki.

Golarka Philips

Jak działa folia tnąca? Włosy dostają się do otworów, które są wykonane w specjalnej folii. Za nią znajdują się ostrza, które zarost skracają. W lepszych modelach golarek elektrycznych otwory umieszczone są pod różnymi kątami, dzięki czemu łatwiej wpadają w nie włosy. Z założenia golarki z dwoma lub trzema foliami są lepsze, niż te pojedyncze.

Wadą pojedynczych folii tnących jest to, że bardzo często nie są zbyt dokładne, więc sam proces golenia trwa o wiele dłużej niż w przypadku podwójnych systemów. Tańsze modele potrafią w ogóle nie spełniać swojej funkcji i golenie trzeba doprecyzować maszynką jednorazową.

Golarka lepsza od jednorazówki? Sprawdź! >>>

Jak prezentuje się cena? Na pewno golarki z folią tnącą można uznać za tańsze niż te głowicowe, bowiem na rynku znajdziemy je już od 80 zł. Z drugiej jednak strony istnieją modele, które kosztują i 1200 zł. Nie jest również powiedziane, że te tańsze nie sprawdzą się i mają być traktowane jak buble – dużo zależy tutaj od rodzaju owłosienia. Np. dla nastolatka świetnym prezentem na początku przygody z zarostem będzie właśnie nieskomplikowana, tania golarka z pojedynczą folią tnącą, natomiast dojrzałemu mężczyźnie bardziej przypadnie do gustu golarka z systemem trzech folii.

Golarka ostrze

Golarki głowicowe

popularniejsze i mają dłużą historię, niż ich foliowi zmiennicy. Zazwyczaj składają się dwóch lub trzech głowic, dzięki czemu lepiej dopasowują się do kształtu szczęki. Często umieszczone są na elastycznym materiale, co dodatkowo zwiększa komfort użytkowania. Uznaje się je również za bardziej dokładne, niż golarki foliowe, albo porównuje do tych z systemem trzech folii.

Głowice, które są widoczne z zewnątrz to osłonki, pod którymi znajdują się ostrza. Precyzja golenia zależy właśnie od tego, ile nożyków umieszczono w jednej głowicy. W zależności od modelu golarki te różnią się między sobą także sposobem cięcia – jedne korzystają z krzyżowej metody cięcia, inne najpierw podnoszą włos, a później go skracają.

Golarka ostrze

Wadą golarek głowicowych jest to, że niezależnie od ceny istnieje ryzyko, że ostrze zablokuje się w osłonce, jednak w dużej mierze zależy to od umiejętnego posługiwania się golarką. Kolejnym minusem jest to, że część użytkowników skarży się na podrażnienia skóry, jakie występują po goleniu.

Cenowo wypadają trochę gorzej, niż golarki z folią, jednak i tu znajdą się golarki z głowicą za 50 zł. W tym przypadku jednak warto ich unikać i zainwestować w modele przynajmniej za ponad 200 zł, ponieważ z ceną idzie tu jakość, a ta może się okazać po prostu niebezpiecznie niska. Najdroższe golarki głowicowe potrafią kosztować nawet 2000 zł.

Golarka Braun Series 7

Akumulator czy kabel?

Najlepiej połączyć oba ta rozwiązania. Golarki zasilane tylko sieciowo mają jeden plus – są o wiele lżejsze niż te z akumulatorem. Z drugiej jednak strony ograniczeni jesteśmy kablem i nie możemy golić się na morko – a już tym bardziej pod prysznicem! Golarki z akumulatorem potrafią się natomiast rozładować w trakcie golenia. Warto więc postawić na model umożliwiający ładowanie podczas pracy, jak również posiadający akumulator, który wytrzyma min. godzinę golenia. Również to, jak szybko się ładuje jest bardzo ważne. Nie stawiajmy na modele, które potrzebują kilku godzin – jest to niepraktyczne i wbrew pozorom całkiem drogie, jeśli spojrzymy na pobór energii elektrycznej. Z golarek z akumulatorem można w większości przypadków bez problemu korzystać w czasie kąpieli – oczywiście nie wtedy, kiedy jest ładowana. Jeszcze innym rozwiązaniem są golarki na baterie, jednak ich zakup ma sens jedynie wtedy, gdy wybieramy się w podróż np. do innego kraju i nie chcemy zabierać ze sobą droższego sprzętu i specjalnych przejściówek.

Golarka Philips Series 5000

Co jeszcze jest ważne?

Możliwość zachowania higieny – golarka musi wytrzymać podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, a najlepiej, jakby można było ją rozłożyć i dokładnie wyczyścić. Opcja ta jest dostępna w przypadku golarek z folią. Golarki powinny więc być wodoodporne, by bez obaw wyczyścić je pod bieżącą wodą. Dla posiadaczy dłuższego zarostu bardzo przydany może okazać się trymer, który jest częstym dodatkiem w golarkach foliowych. Droższe modele mają nawet możliwość wybrania odpowiedniej długości strzyżenia, dzięki czemu mamy pewność, że bokobrody będą równe. Istotne są również panele i informacje, jakie pojawiają się na wyświetlaczu lub ostrzegawcze lampki, np. odnośnie stanu baterii czy zużycia głowicy. Najbardziej umilającym gadżetem jest stacja, która nie tylko ładuje, ale również czyści, natłuszcza i odświeża naszą golarkę. Takie udogodnienie znajdziemy w modelach już od ok. 350zł.

blog comments powered by Disqus
Elektryczna Golarka Męska – Jak Wybrać Odpowiednią?