PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Divoom Voombox Party 2 - Test przenośnego głośnika na plenerowe imprezy

Kupujesz Wiertarkę? Podpowiadamy Jak Wybrać Najlepszy Model!

Kupujesz Wiertarkę? Podpowiadamy Jak Wybrać Najlepszy Model!

Przymierzasz się do zakupu wiertarki? Planujesz wzbogacić swój asortyment majsterkowicza? Radzimy na co szczególnie warto zwrócić uwagę przy zakupie takiego sprzętu, oraz jaki typ wiertarki najbardziej przyda się do niewielkich, domowych prac. Zapraszamy do lektury.

Wybór odpowiedniego sprzętu, to kwestia, która nurtuje nas przed każdym zakupem. Jeśli wierci Ci dziurę w brzuchu sprawa… wiertarki – to mamy kilka praktycznych porad jak wybrać urządzenie, które spełni Twoje oczekiwania. Na rynku dostępnych jest wiele modeli. Od niewielkich, znajdujących zastosowaniu w domu wiertarek. Aż po profesjonalny sprzęt o sporej mocy i możliwościach. Sprawdź krótki poradnik Videotestów na temat wyboru odpowiedniej wiertarki dla Ciebie.

Typy wiertarek

Wiertarki można podzielić na kilka kategorii. Niegdyś stosowano urządzenia ręczne, które za pomocą korby napędzała siła rąk. Na szczęście wraz z rozwojem technologii weszliśmy w erę elektronarzędzi, i już nie musimy polegać wyłącznie na mocy własnej – ale możemy w pełni skupić się na precyzji działania. Obecnie najpopularniejszymi rodzajami są wiertarki stołowe – służą one przede wszystkim do obrabiania stacjonarnego. By z nich korzystać potrzebny jest odpowiedni stół warsztatowy, dlatego takie urządzenia spotkamy głównie w specjalistycznych warsztatach.

Podobne zastosowanie mają wiertarki współrzędnościowe – służące do wykonywania nawierceń o wyjątkowej precyzji, czy wiertarki wielowrzecionowe (przemysłowe) – pozwalające na wiercenie jednorazowo kilku otworów. My jednak skupimy się na tym, co interesuje domowych majsterkowiczów, budowlańców i innych amatorów wiercenia. Mowa oczywiście o wiertarkach udarowych. Jest to najpopularniejszy i ogólnodostępny typ urządzenia, który sprawdzi się w większości prac.

Wiertarka stołowa

Wiertarka Udarowa – kumpel majsterkowicza

Jak już zostało wspomniane, to najpopularniejszy typ wiertarek. I jeśli zdecydujecie się na zakup – z pewnością właśnie ten rodzaj będzie Was interesował. Wiertarki udarowe nie są jednak identyczne. Różnią się od siebie wielkością, wagą, mocą czy choćby typem uchwytu. Na te aspekty warto zwrócić szczególną uwagę. Jeśli chodzi nam po głowie zakup wiertarki, która ma służyć dobrze w drobnych domowych pracach jak np. wywiercenie dziurki w ścianie, by zawiesić obraz lub nawiercenie drewnianych elementów – warto kupić małe, poręczne urządzenie niekoniecznie o dużej mocy. Po pierwsze, ich koszt jest stosunkowo niewielki, a po drugie – nie będziemy w stanie wykorzystać w pełni mocy większej wiertarki.

Wybierając sprzęt, który będzie ważnym elementem prac remontowych czy budowlanych – moc urządzenia powinna być już większa. Moc takiej powinna zaczynać się od 700 W. Będzie to miało wpływ na skuteczność, a także ochroni sprzęt przed szybkim przegrzaniem. W tym miejscu zwróćmy również uwagę na typ uchwytu. Samozaciskowe mocowanie wiertła jest z pewnością wygodne i wymaga mniejszej pracy. Jednak stabilniejszym i trwalszym rozwiązaniem jest uchwyt kluczykowy. Jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, daje większą pewność przy wierceniu w bardziej wymagającym materiale.

Wiertarka - bez niej nie obędzie się żaden majsterkowicz

Najważniejsze parametry

Jeśli wybierzemy już odpowiednią wielkość, narzędzie dobrze leży w dłoni, a uchwyt spełnia wymagania – czas przejść do najważniejszego. Kluczowych parametrów, które decydują o sprawności i wydajności wiertarki.

MOC – wyrażona w watach. W tym przypadku musimy szczególnie uważać, i nie do końca ufać producentom. Często wartość przez nich deklarowana (oczywiście maksymalną liczbą) nie do końca oddaje realia. Koniecznie zwróćcie więc uwagę na wartość nominalną. To ona będzie dla Was najważniejsza, bowiem z taką mocą urządzenie powinno pracować przez większość czasu pracy.

UDAR – skoro decydujemy się na wiertarkę udarową, to oczywiście udar jest integralnym i istotnym elementem całego urządzenia. Czym jest rzeczony udar? To nic innego jak dodanie do ruchu obrotowego – ruchu posuwistego. To niezwykle przydatna rzecz w przypadku wiercenia w takich materiałach jak beton czy inne materiały budowlane. Na co zwrócić uwagę w tym przypadku? Paradoksalnie na to, czy możemy udar wyłączyć. Nie każdy materiał wymaga udaru, czasem jego brak będzie korzystniejszy. Ważne będzie również sprawdzenie czy deklarowana moc udaru współgra z silnikiem wiertarki. Potężny udar i słaby silni – to nic innego jak prosta droga do szybkiego uszkodzenia sprzętu.

OBROTY – tu producenci stosują największy haczyk. Zazwyczaj podawana wartość, jest maksymalną ilością osiąganą „na sucho”, czyli bez kontaktu z materiałem. Nie trzeba być specjalistą żeby domyślić się, że opór drewna, metalu czy betonu znacznie wpłynie na podane parametry. Warto też upewnić się, że dany model posiada blokadę obrotów lub ich regulację. To ważne szczególnie przy początkowym nawiercaniu, by móc daną czynność wykonać z należytą precyzją.

Ranking wiertarek >>>

Wiertarko-wkrętarki

Nie sposób nie wspomnieć o tym rozwiązaniu. O ile standardowa wiertarka okaże się niezbędna przy wierceniu w twardym materiale, o tyle wiertarko-wkrętarka przyda się przy wielu drobnych pracach. Rozwiercanie czy powiększanie niektórych otworów, umieszczenie wkrętów w konkretnym elemencie – do takich rzeczy stworzone są wiertarko-wkrętarki.

Wiertarko-wkrętarka powinna znaleźć się na wyposażeniu każdego majsterkowicza

Najciekawszym rozwiązaniem będą wiertarko-wkrętarki akumulatorowe. Spora mobilność, niewielkie rozmiary i poręczna konstrukcja. Wiele z takich rozwiązań dodatkowo oferuje podobne możliwości co np.wiertarki udarowe. Oczywiście w tym przypadku parametry dotyczące mocy, prędkości obrotowej czy udaru będą mniejsze. Jednak dzięki temu otrzymujemy kilka innych, wartościowych możliwości. Na co zwracać uwagę przy zakupie takiego urządzenia? Poza opisywanymi już wcześniej aspektami – warto także mieć na względzie baterię. Dobry akumulator będzie podstawą w przypadku takiej wiertarko-wkrętarki.

Podsumowanie

Jeśli najważniejsze parametry spełniły nasze oczekiwania, a sprzęt dobrze leży w rękach i nadaje się do pożądanych przez nas działać – można śmiało ogłosić zakupowy sukces. Czy w przypadku elektronarzędzi takich jak wiertarka marka ma znaczenie? I tak, i nie. Wiadomym jest to, że producenci tacy jak Bosch czy Black&Decker; zapracowali na swoją popularność niezawodnością. Jednak równie dobrym wyborem może być polska produkcja firmy Celma, czy choćby japońska Makita.

blog comments powered by Disqus
Kupujesz Wiertarkę? Podpowiadamy Jak Wybrać Najlepszy Model!