PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Tanie czytniki e-booków do 400 zł | TOP 3 |

Jaki Czytnik E-booków Kupić — Na Czym Najlepiej Czytać Książki?

  • Dodano: 2 lata, 11 miesięcy temu
  • Ocena: (1) (0)
Jaki Czytnik E-booków Kupić — Na Czym Najlepiej Czytać Książki?

W dobie Internetu, komputerów oraz wysoko rozwiniętej technologii sztuka czytania wcale nie zniknęła, a po prostu przeniosła się na inny poziom. Obecnie, choć oczywiście książki papierowe nadal mają przewagę, coraz większą popularnością cieszą się e-booki, czyli elektroniczne wydania, które najczęściej można kupić za dużo niższą cenę niż tradycyjne publikacje. Do czytania e-książek można wykorzystać sprzęty typu komputer, tablet lub smartphone, jednak nie polecamy tego rozwiązania. Jeśli nie chcesz męczyć oczu, musisz zainwestować w dobry czytnik. Jak go wybrać? Podpowiemy Ci na co koniecznie należy zwrócić uwagę przy zakupie takiego urządzenia.

Czytniki e-booków to świetny sprzęt dla osób kochających czytać książki, które jednocześnie nie boją się nowoczesnych rozwiązań i technologii. Wiele dobrych modeli ma całkiem przystępne ceny, przez co mogą być fajnym prezentem dla mamy, taty, rodzeństwa czy innej bliskiej nam osoby. Przed zakupem trzeba jednak wiedzieć, czym się kierować, na co zwrócić szczególną uwagę.

Ekran — typ oraz rozmiar

Czytnik e-booków ma służyć przede wszystkim do czytania, to jego podstawowa i nadrzędna nad wszystkimi innymi funkcja. Dlatego też w pierwszej kolejności musisz zastanowić się nad rozmiarem oraz typem ekranu, bo to właśnie od niego zależy Twoja wygoda oraz zdrowie oczu.

Zacznijmy od typu wyświetlacza, ponieważ to kwestia kluczowa. Pamiętaj, że jeśli chcesz kupić dobry czytnik e-booków musi on mieć technologię E Ink, czyli tak zwany e-papier. Ta technologia sprawia, że ekran jest jak kartka — nie odbija światła, co powoduje, że czytanie e-booka jest wygodne i niczym nie różni się od czytania tradycyjnej książki. Choć ten parametr urządzenia wydaje się być oczywisty, to jednak niektórzy konsumenci dają się zwieść atrakcyjnej cenie i kupują czytnik bez uprzedniego sprawdzenia typu ekranu. Na rynku bowiem znajdziesz czytniki ze zwykłymi wyświetlaczami LCD, jednak w tym przypadku nie warto oszczędzać. W końcu chodzi tutaj o Twój komfort.

czytnik e-booków

Drugą kwestią związaną z ekranem jest jego wielkość. Najbardziej popularny rozmiar czytników to 6 cali. Taka wielkość w zupełności wystarcza do codziennego użytkowania, a dodatkowo urządzanie nie jest za duże, spokojnie spakujesz je do mniejszej torebki czy też plecaka i zabierzesz ze sobą wszędzie. Rzecz jasna, można kupić także czytniki mniejsze (5-calowe) oraz większe, o rozmiarze 8, a nawet 10 cali. Cena takiego sprzętu jest większa, ale nie tylko tę kwestię powinno się brać pod uwagę. Warto się również zastanowić, czy taki czytnik nie przestanie być poręczny i czy właśnie czegoś takiego szukasz. Wiele zależy od indywidualnych preferencji oraz tego, w jakich miejscach chcesz głównie używać czytnika.

Pamięć

Drugim ważnym elementem jest pamięć. Kiedy inwestujesz kilkaset złotych w czytnik chcesz, by służył Ci on za elektroniczną biblioteczkę, gdzie schowasz swoje ulubione książki, do których lubisz wracać, najnowsze pozycje czekające, aż będziesz mieć wolną chwilę oraz potrzebne Ci podręczniki czy poradniki. Ważne jest więc, jaką pamięcią dysponuje dane urządzenie. Standardowa pojemność to od 2 do 8 GB, czyli w zupełności wystarczająco. Pozwala to na przechowywanie od kilkuset do nawet kilku tysięcy e-publikacji.

Niektóre czytniki są również wyposażone w gniazdo do włożenia karty pamięci, dzięki czemu możesz znacząco powiększyć pojemność urządzenia. To dobre rozwiązanie, ale tylko wówczas, gdy naprawdę potrzebujesz dużej pamięci. Jeśli nie, zrezygnuj z tego pomysłu — podłączona karta może sprawić, że Twój czytnik szybciej się rozładuje.

czytnik e-booków

Obsługa formatów

Czytnik powinien obsługiwać przede wszystkim dwa formaty: EPUB oraz MOBI, bo to właśnie w nich najczęściej sprzedawane są e-booki. To wystarczy, by móc czytać książki, jednak urządzenie może służyć Ci także jako przechowalnia niektórych plików, z których będziesz korzystać w pracy lub podczas zajęć na uczelni. Wówczas upewnij się, że model, który chcesz kupić, obsługuje również popularny PDF.

Akumulator

Istotnym elementem jest czas pracy na akumulatorze i weź to także pod uwagę, jednak jednocześnie pamiętaj: czytniki mają to do siebie, że zużywają mało energii, a co za tym idzie wcale nie tak często trzeba je podładowywać. Jeśli jednak wiesz, że będziesz używać czytnika przez wiele godzin bez możliwości podłączenia ładowarki, zastanów się również nad tym elementem.

Oświetlenie

Jak zostało wspomniane, dobry czytnik to czytnik z e-papierem. Niestety, ta technologia ma również taką samą wadę jak książki, czyli nie da się czytać bez odpowiedniego źródła światła. Z tego powodu coraz częściej producenci proponują udogodnienie w formie czytnika ze specjalnym oświetleniem, które nie razi w oczy, ponieważ światło pada na tekst z góry. Jeśli masz więc zamiar zabrać swój czytnik pod namiot albo lubisz czytać do późnych godzin nocnych, to ten parametr może okazać się bardzo istotnym atutem.

czytnik e-booków

Czytnik e-booków to urządzenie, które ma zapewnić wygodne czytanie książek i zastąpić tradycyjną biblioteczkę. Dzięki niemu możesz mieć przy sobie nawet kilkaset lektur oraz sięgać po nie, gdzie i kiedykolwiek zechcesz. W podróż czy na wakacje zabierzesz więc tylko jedną lekką rzecz, a nie kilkanaście czasopism czy kilka ciężkich książek. Niewątpliwie więc takie urządzenie to dla moli książkowych prawdziwy skarb, jednak aby rzeczywiście dobrze służył, należy dokładnie przeanalizować wszystkie czynniki i dopiero wtedy podjąć decyzję. Nasz ranking najlepszych czytników e-booków na rynku pomoże Ci lepiej zapoznać się ze wszystkimi parametrami i dokonać właściwego wyboru. Zapraszamy do czytania!

blog comments powered by Disqus
Jaki Czytnik E-booków Kupić — Na Czym Najlepiej Czytać Książki?
Autor: Szymon Sonik