PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Tanie kamerki sportowe do 500 zł |TOP 7|

Kamery Sportowe – Jak Wybrać Najlepszą Kamerę do Ekstremalnych Wyzwań?

  • Dodano: 2 lata, 7 miesięcy temu
  • Ocena: (1) (0)
Kamery Sportowe – Jak Wybrać Najlepszą Kamerę do Ekstremalnych Wyzwań?

Kamery sportowe to nowe okno na świat. Dzięki nim nagrywamy to, co najbardziej dynamiczne, niebezpieczne i ekstremalne. Pozwalają nam obejrzeć downhillowy zjazd na rowerze albo wczuć się w rolę kierowcy superszybkiego motocykla. Nie udałoby nam się tego zrobić tradycyjną, dużą kamerą. Raz, że nie mielibyśmy możliwości zamontowania jej np. na kasku, a dwa – z pewnością uległaby uszkodzeniu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery sportowej?

Mocowania

Kamery sportowej z reguły nie trzymamy w ręce. Jeśli już, to na monopodzie. Najczęściej jednak montujemy ją do kasku, kierownicy czy za pomocą przyssawki do szyby. Jeśli chcesz korzystać z kamery w pełni i uzyskać oryginalne ujęcia, wybierz taką, do której przewidziany jest szeroki wybór niedrogich akcesoriów. Najlepiej, by był to standard kompatybilny z akcesoriami GoPro, które są obecnie najpopularniejsze.

Ranking kamerek sportowych

Rozdzielczość

Jakość Full HD (1080p) to absolutne minimum, jakie powinieneś brać pod uwagę. Rozdzielczość ta jest dostępna już w najtańszych kamerach, więc nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniego modelu. Jeśli chcesz więcej, możesz zdecydować się na kamerę o rozdzielczości 4K. Są one dość drogie, ale można znaleźć je na rynku. Pamiętaj tylko, że ta jakość pociąga za sobą ogromną wagę nagrań, więc nawet duży nośnik będzie momentalnie zapełniony. Konieczny będzie zakup kilku kart o wysokich, określonych przez producenta parametrach.

kamera sportowa

Klatki na sekundę

Czym byłyby pasjonujące nagrania sportów ekstremalnych bez efektownych ujęć w trybie slowmotion? Aby spowolnienie było płynne i ostre, potrzebujesz kamerki zdolnej do nagrywania w trybie 60, 120 a nawet 240 klatek na sekundę. Zwróć jednak uwagę na to, czy są to rzeczywiste klatki, czy jedynie „zdublowane” (np. 30 zdublowanych klatek, aby osiągnąć złudne 60 kl./s). Jeśli nie zamierzasz nagrywać tego typu ujęć, nie przywiązuj do liczby klatek zbyt dużej wagi. Standardowo i tak najczęściej używa się 30 kl./s.

Obiektyw

Cechą szczególną kamer sportowych, która nadaje im sens, jest szerokokątny obiektyw. Pozwala on na uzyskanie dynamicznego obrazu i dostrzeżenie wszelkich szczegółów znajdujących się w pobliżu. Obiektyw montowany jest na stałe, dlatego już przy wyborze kamery trzeba się zdecydować na określony typ. Najszersze obiektywy oferują kąt 170 stopni, co pozwala zebrać niemal wszystko, co znajduje się przed kamerą. Dzięki niemu możemy nagrywać ujęcia z bliska, bez straty tego, co znajduje się po boku. Z drugiej strony, dostępne są też kamery z obiektywem 90 stopni. To trochę mało. Rozsądnym minimum jest szerokość 120 stopni.

kamera sportowa

Stabilizacja obrazu

Stabilizacja obrazu to niezwykle ważna rzecz, w końcu z kamer sportowych korzystamy w trudnych warunkach. Jeśli nie chcesz stracić żadnego ujęcia i mieć pewność poprawnego nagrania obrazu w każdych warunkach, weź model ze stabilizacją obrazu. Ważna uwaga – sprawdź jej jakość np. na Youtube. Wiele kamer posiada tę opcję, lecz jest ona słabej jakości, niemal niezauważalna. Często nawet pogarsza obraz, skutkując „pływaniem” i zniekształcaniem nagrania.

Obudowa

Co tu dużo mówić, powinna być wodoodporna. Nie bez powodu, w końcu łatwo o zachlapanie kamery, zalanie deszczem lub upadek do kałuży. Ma ona także inną zaletę – pozwala nam nagrywać filmy np. z parku wodnego, nurkowania czy wakacji nad morzem. Obudowa powinna być nie tylko szczelna, lecz przy okazji odporna na upadek i uderzenia. Jeśli podda się mocowanie kamerki i wyląduje ona na asfalcie, obudowa jest jej jedyną ochroną. Czasem zakup taniej, acz delikatnej kamery wyjdzie nas w konsekwencji drożej, gdyż po pierwszym jej upadku będziemy musieli zakupić kolejną.

funkcjonalna kamera sportowa

Bateria

O baterii łatwo zapomnieć. To błąd, bo ma ona ogromne znaczenie. Jeśli jej pojemność będzie niewielka, nagramy jedynie ok. 40 minut filmu. To dosyć mało. Lepsze kamery pozwalają na około 2-3 godzinne nagrania. Najważniejsze, by możliwa była wymiana baterii. Wtedy wystarczy zabrać komplet kilku lub kilkunastu zapasowych akumulatorków i możemy nagrywać długi materiał. Wybierając kamerę z wbudowaną baterią, musisz liczyć się z tym, że co chwilę będzie trzeba podłączać ją do prądu. To uniemożliwia nagranie np. kilkugodzinnej imprezy sportowej.

Ekran

W przypadku kamer sportowych, ekran nie jest koniecznością, ale dzięki niemu dużo łatwiej ustawisz kadr. Najważniejsze, by kamera posiadała choć niewielki, monochromatyczny wyświetlacz, na którym będą wyświetlone najważniejsze informacje tj. stan baterii oraz zapełnienie karty. Brak podglądu na żywo to nic strasznego – za pomocą WiFi i odpowiedniej aplikacji, możemy podejrzeć obraz za pomocą smartfona.

Pilot

Podobnie jest z obsługą kamerki. Również możemy to zrobić bezpośrednio ze smartfona (połączonego poprzez WiFi z kamerą). To wygodne szczególnie wtedy, gdy kamera znajduje się poza zasięgiem wzroku, np. na zderzaku samochodu lub na kasku. Nie musimy wtedy za każdym razem szukać jej po omacku albo wychodzić z auta. Dostępne są również akcesoryjne piloty, najczęściej w formie opaski zakładanej na rękę. Jest to chyba najlepsze rozwiązanie. Niektóre z nich wyposażone są przy okazji w ekran z podglądem na żywo.

kamerka

Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia i chcesz, by wszystkie miłe chwile uwiecznione były na filmie, zakup kamery sportowejjest wręcz koniecznością. Ich cena jest obecnie tak niska, że nie wiąże się to z większymi wyrzeczeniami. Całkiem dobrej jakości kamerę zakupimy już około 300-400 złotych. Kamera sportowa może być także świetnym uzupełnieniem nagrań ze zwykłej kamery lub lustrzanki. Dzięki ogromnej ilości akcesoriów, jej możliwości są ograniczone niemal tylko przez naszą wyobraźnię.

blog comments powered by Disqus
Kamery Sportowe – Jak Wybrać Najlepszą Kamerę do Ekstremalnych Wyzwań?
Autor: Szymon Sonik