PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Najlepsze Pralki SLIM - Jak Wybrać Pralkę SLIM? |TOP 5|

Szczoteczki do Zębów – Co Jest Ważne Przy Zakupie?

 • Dodano: 2 lata, 5 miesięcy temu
 • Ocena: (0) (0)
Szczoteczki do Zębów – Co Jest Ważne Przy Zakupie?

Szczoteczka do zębów to narzędzie, które ma każdy z nas. Gdy tylko wyrosły nam pierwsze zęby, to rodzice podkreślali, jak ważna jest higiena jamy ustnej. Aby cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem przez wiele lat musimy dbać o nasze uzębienie. Jednak każdy z nas jest inny, ma inne potrzeby i wymagania odnośnie szczoteczki. Warto pamiętać o tym, że głowice należy wymieniać minimum raz na pół roku, jednak dzięki temu mamy możliwość eksperymentowania z różnymi modelami i wybrać taki, który będzie do nas idealnie pasował.

Kształt szczoteczki

Ważne jest dopasowanie kształtu szczoteczki do swojej jamy ustnej, uzębienia, a nawet wielkości dłoni. Wielkość główki musi być na tyle dobrana, by można nią było dotrzeć do wszystkich zakamarków, a z drugiej strony nie może być zbyt duża, by nie obijała dziąseł i nie powodowała dyskomfortu użytkowania. Za mała główka uniemożliwia usunięcie bakterii, a całe mycie będzie o wiele dłuższe. Przyjmuje się, że długość główki nie powinna przekraczać wielkości 3 zębów – u dzieci jest to ok. 10 mm, u dorosłych natomiast 25 mm. Zalecana szerokość główki to ok. 12 mm.

szczoteczka

Zawracajmy uwagę także na rękojeść. Jej rozmiar dopasowany powinien być do wieku i wielkości dłoni. Grube przypasują mężczyzną, cieńsze dzieciom i kobietom. Ich długość także ma znaczenie, najmłodszym sprawdzą się takie do 12 cm, starszym do 18 cm. Warto by szczoteczka miała ergonomiczny kształt i nie była jednakowa na całej długości. Przydadzą się również antypoślizgowe części. Kupując szczoteczkę dla dziecka można pokusić o bardziej zabawne modele np. w kształcę dinozaura, jednak najpierw sprawdźmy, czy taki gadżet przyjemnie leży w dłoni. Między główką a rękojeścią przydaje się elastyczny element, dzięki któremu łatwiej operować szczoteczką.

szczoteczka do zębów

Rodzaje włókien

Na rynku znajdziemy szczoteczki z główkami, które charakteryzują się innym działaniem. Jedne wybielają, drugie usuwają kamień, a trzecie dbają o dziąsła. Na szczęście większość z nowoczesnych modeli łączy w sobie wszystkie te funkcje, dzięki zastosowaniu różnych włókien. Najlepiej sprawdzi się więc kombinacja dłuższych włosków to dokładnego czyszczenia przestrzeni międzyzębowej i lekkiego masażu dziąseł, krótszych i twardszych do szorowania płytki nazębnej oraz np. gumowych do ścierania osadu.

Zobacz też: Ranking elektrycznych szczoteczek do zębów

Według wielu specjalistów większość z nas używa szczoteczek do zębów z nieodpowiednim włosiem. Najbezpieczniejsze jest to najbardziej miękkie – na pewno nie zrobi nam krzywdy, nie zedrze szkliwa i nie porani dziąseł. Taki rodzaj włosia szczególnie sprawdzi się osobom z nadwrażliwością zębów, z paradontozą, a nawet u dzieci. Na średnią twardość włosia mogą pozwolić sobie wszyscy, którzy nie mają jakikolwiek problemów z dziąsłami. Z kolei najsztywniejsze włókna przeznaczone są dla palaczy, osób pijących dużo kawy lub wina, czyli dla każdego, kto naraża swoje zęby na powstawanie dodatkowego osadu.

szczoteczka do zębów

Klasyczna czy elektryczna?

Oba rodzaje mają swoje plusy i minusy. Zalety klasycznych szczoteczek do zębów to:

 • cena – dobre i porządnie wykonane szczoteczki znajdziemy już za mniej niż 20 zł. Jest to nieporównywalne w przypadku ceny modeli elektrycznych,
 • dostępność – kupimy je nawet w kiosku, a ogromny wybór czeka na nas w marketach,
 • łatwo dobrać odpowiedni model dla siebie – szeroki asortyment umożliwia dopasowanie takiej szczoteczki, która będzie nam pasowała zarówno ze względu na włosie, jak i kształt rękojeści. Dodatkowo możemy wybierać spośród tysiąca kolorów i wzorów.

zalety szczoteczek

Z kolei minusami:

 • niedokładnie czyści jamę ustną – w porównaniu z elektryczną szczoteczką pozostawia kilkadziesiąt procent więcej bakterii,
 • trudno wyszorować nią zakamarki – nawet najlepsze włosie i idealnie dopasowana głowica może mieć trudność z dotarciem do ostatnich zębów,
 • perfekcyjne czyszczenie zębów zajmuje dużo czasu – zwykła szczoteczką jesteśmy w stanie w przeciągu dwóch minut wykonać ok. 1 500 ruchów, z kolei szczoteczka eklektyczna przy minimalnym wysiłku jest w stanie zapewnić ich aż 100 000.

szczoteczka wady

Zaletami szczoteczek elektrycznych są więc:

 • efektywniejsze usuwanie bakterii z jamy ustnej,
 • możliwość zmniejszenia ilości kamienia nazębnego,
 • szybsze i przyjemniejsze czyszczenie zębów,
 • różne ruchy głowicy – wpływają na to, że włosie ma szansę dotrzeć do każdego miejsca i precyzyjnie wyczyścić przestrzeń międzyzębową.

Do minusów zaliczymy:

 • cenę – szczoteczki elektryczne nie są już tak drogie, jak miało to miejsce kilkanaście lat temu, jednak nadal nie uchodzą za taki gadżet. Jednak należy pamiętać o tym, że porządna szczoteczka będzie nam służyć wiele lat, a jedyne koszty, jaki przez ten czas poniesiemy, to te związane z zakupieniem nowych nasadek,
 • konieczność ładowania – zarówno baterie, jak i moc w akumulatorze kiedyś się skończy, przeważnie dzieje się to w trakcie mycia zębów. Może nie jest to zbyt uciążliwe, jednak jeśli przytrafi się, kiedy w pośpiechu szykujemy się do pracy to potrafi zirytować.

dobra szczoteczka

Podsumowując oba rodzaje nie da się ukryć, że szczoteczki eklektyczne są zdecydowanie lepsze niż te manualne. Coraz to nowsze modele, które współpracują z pobranymi na smartfony aplikacjami uatrakcyjniają mycie zębów i zmienią tę czynność z zabawę. Dodatkowo przeliczając jednorazowy koszt na ilość miesięcy, w którym szczoteczka będzie nam służyć, to przestaje być on w jakikolwiek sposób rażący.

Szczoteczki soniczne

Od niedawna możemy się spotkać ze szczoteczkami sonicznymi. Znacząco różnią się one w działaniu od dwóch poprzednich modeli. W tym przypadku to nie siła nacisku i włosie czyszczą zęby, a główka szczoteczki wprawiona w pulsacyjny ruch, która emituje ultradźwięki. To właśnie one rozbijają płytkę nazębną oraz usuwają bakterie. Częstotliwość w szczoteczkach elektrycznych najczęściej wynosi od 10 000 do 40 000 ruchów pulsacyjnych oraz od 2000 do 10 000 ruchów oscylacyjno-rotacyjnych na minutę. W przypadku szczoteczek sonicznych częstotliwość waha się w granicach od 15 000 do 40 000 ruchów pulsacyjnych na minutę.

blog comments powered by Disqus
Szczoteczki do Zębów – Co Jest Ważne Przy Zakupie?