PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Skutecznie Mierzenie Poziomu Alkoholu – Radzimy Jaki Alkomat Wybrać

Skutecznie Mierzenie Poziomu Alkoholu – Radzimy Jaki Alkomat Wybrać

Alkomat kojarzy się nam przede wszystkim z przyrządem stosowanym głównie przez policję podczas kontroli ruchu drogowego, bądź też z urządzeniem informacyjnym, stosowanym gdy kierowca nie ma pewności, czy może siąść już za kierownicę po spożyciu alkoholu. Zamiast poświęcać jednak swój czas udając się na komisariat w celu wykonania testu, można zakupić domowy alkomat konsumencki, przy pomocy którego dowiemy się, czy jesteśmy w stanie prowadzić samochód.

Na jakiej zasadzie działa alkomat?

Użycie alkomatu nie jest skomplikowaną czynnością. Wystarczy dmuchnąć w jego ustnik, a ten przy pomocy specjalnych czujników poinformuje nas, czy w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol, a jeżeli tak, to jakie jest jego stężenie. W zależności od urządzenia stosowane są różne metody wykrywania alkoholu. Przed zakupem alkomatu powinniśmy zastanowić się czy potrzebujemy go do sporadycznego, regularnego, czy może nawet masowego zastosowania u wielu osób, np. w przypadku firm transportowych.

AlcoFind PRO-X-5

>>> Zobacz nasz ranking alkomatów 

Rodzaje alkomatów 

Obecnie można wyróżnić trzy grupy alkomatów:

  • Z sensorem półprzewodnikowym – możemy znaleźć go w najtańszych urządzeniach. Jeżeli w wydychanym powietrzu będzie obecny alkohol, powierzchnia elektrody utleni się. Wiąże się to ze zwiększeniem przewodności półprzewodnika. Niestety nie jest to najskuteczniejsza metoda, ponieważ bardzo łatwo można sfałszować wyniki. Wystarczy, że przed badaniem zostanie zapalony papieros lub zażyje się lekarstwo, a wynik pomiaru będzie dodatni.
  • Z sensorem elektrochemicznym – to najpopularniejsza metoda wykrywania alkoholu. Takiego typu alkomatem posługuje się policja, a także niektóre firmy. Sensor złożony jest z poszczególnych związków chemicznych (obecnie najskuteczniejsze są związki platyny). W wyniku reakcji z alkoholem powstaje kwas octowy, który powoduje wytworzenie prądu elektrycznego. W tym przypadku na wynik pomiaru nie wpływają inne substancje.
  • Z sensorem spektrofotometrycznym – to najdroższy, ale jednocześnie najdokładniejszy typ alkomatu stacjonarnego, którego wyniki  mogą służyć jako dowód w sądzie. W swoim działaniu wykorzystuje podczerwień. 

Wielkość czujnika

Na co zwracać uwagę przy zakupie dobrego alkomatu? Do najważniejszych parametrów, mających zasadniczy wpływ na jakość wykonywanego pomiaru należy wielkość czujnika.

AlcoFind AF-35

Im większy czujnik, tym dokładniejszy wynik nam wskaże. Wiąże się to z możliwością analizy większej próbki powietrza. Dlatego też warto w specyfikacji alkomatu sprawdzić pozycję „zakres błędu” – wraz ze wzrostem jego wartości  maleje też dokładność naszego urządzenia. Dopuszczalny poziom to maksymalnie 0,1 promila (lub 10%).

Tryb pracy

Alkomaty mogą działać w dwóch trybach:

  • Aktywnym – wymagającym większego zaangażowania od osoby poddającej się badaniu tj. nabrania powietrza i mocnego wydechu przez kilka sekund w ustnik alkomatu. Ten sposób pomiaru ze względu na pobranie większej próbki, jest dokładniejszy.
  • Pasywnym – należy tylko zbliżyć przyrząd do ust badanego. Przy pomocy małej próbki, sprawdza czy w wydychanym powietrzu jest alkohol. W tym przypadku nie jest określana wartość stężenia.

Czujnik przepływu powietrza

Jest to sensor, który możemy znaleźć w niemalże każdym alkomacie. Aby wynik pomiaru był prawidłowy, należy wdmuchać przez ustnik odpowiednią ilość powietrza (ok. 1,2 l). Dopiero wówczas podane przez alkomat wyniki stają się wiarygodne. Przyrząd posiadający czujnik informuje badanego, czy pobrano już odpowiednią ilość powietrza.

Ilość pomiarów

Każdy alkomat po dokonaniu określonej liczby badań zużywa się bądź ulega rozregulowaniu. Dlatego warto zwrócić uwagę, ile razy możemy przeprowadzić pomiary przed następną kalibracją albo wymianą czujnika. Kalibracji dokonuje się najczęściej w sklepie, w którym zakupiliśmy alkomat. Nie jest to niestety bezpłatna usługa, a jej koszt mieści się w przedziale od 50 do 100 zł. Miejmy także na uwadze fakt, że nie każde urządzenie można poddać kalibracji – dotyczy to głównie najtańszych alkomatów  na rynku.

Ustnik

Większość alkomatów powinna posiadać ustnik, przy pomocy którego powietrze jest wdmuchiwane bezpośrednio do przyrządu, a tym samym nasz wynik stanie się bardziej dokładny i wiarygodny. Ważne, aby zestaw wyposażony był w dodatkowe ustniki, które możemy w alkomacie wymienić.

Promiler AL 8000

Wyświetlacz

Urządzenie powinno posiadać chociaż niewielki wyświetlacz, który pozwoli nam sprawdzić jakie jest stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Najtańsze modele ukazują nam przy pomocy diod jedynie zakres tego stężenia, a już niestety niewidoczna staje się dla nas wartość liczbowa dokonanego pomiaru.

Do dodatkowych funkcji z jakimi możemy się spotkać w alkomacie należy:

  • Pamięć pomiarów – ostatni wynik testu zostaje zapisany, dzięki czemu nawet po przypadkowym wyłączeniu urządzenia, możemy jeszcze raz odczytać wskazaną wartość.
  • Możliwość samodzielnej wymiany czujnika – przydatna opcja, dzięki której unikniemy dodatkowych opłat po zużyciu sensora.

Cena danego alkomatu może znacznie się różnić, w zależności od sklepu, w którym dokonujemy zakupu. Kierując się tym warunkiem powinniśmy upewnić się, czy dany sklep jest wiarygodny i czy nie kupujemy sprzętu u prywatnego sprzedawcy, nie mając prawa do reklamacji lub zwrotu.


Znalazłem soundbar na Mundial 2018 - Co potrafi Polk Audio Signa S1?

Podsumowanie

Wbrew pozorom wybór alkomatu nie jest taką trudną sprawą. Powinniśmy przede wszystkim zapoznać się z różnymi markami, nie obawiając się pytać sprzedawcy o wszelkie detale dotyczące urządzenia. Niekoniecznie najniższa cena wiąże się ze słabą jakością, jednakże pamiętajmy, by nie była ona jedynym wyznacznikiem naszego wyboru. Jeżeli będziemy sporadycznie dokonywać pomiarów zawartości alkoholu we krwi, możemy wybrać markowy atestowany tester jednorazowy albo przyrząd półprzewodnikowy. U zawodowych kierowców najlepiej sprawdzi się alkomat elektrochemiczny, gwarantujący większą wytrzymałość sprzętu oraz pewność pomiaru.

blog comments powered by Disqus
Skutecznie Mierzenie Poziomu Alkoholu – Radzimy Jaki Alkomat Wybrać