PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Płyta Główna Dla Gracza - Czy Warto Dopłacać? Oceńcie Sami

  • Dodano: 3 lata, 2 miesiące temu
  • Ocena: (1) (0)
Płyta Główna Dla Gracza - Czy Warto Dopłacać? Oceńcie Sami

Akcesoria dla graczy cieszą się ogromnym powodzeniem. Jednak czy dopłacamy jednie za dopisek "Dla gracza"? W dzisiejszym poradniku bierzemy pod lupę gamingowe płyty główne, które są droższe od standardowych. Co oferują jednak w zamian? Tylko dopisek "Dla gracza", czy może realne korzyści? Sprawdźcie sami.

Płyta główna dla gracza

Od kilku lat słyszymy często określenia, że coś jest dla gracza. Mamy więc słuchawki, myszki, klawiatury, a nawet monitory dla graczy. Czy to tylko chwyt reklamowy firm, aby wyciągnąć od klienta więcej kasy? 

Patrząc z zewnątrz faktycznie może to tak wyglądać, wiele osób myśli, że dopłacamy tylko za nazwę "dla gracza". W niektórych przypadkach faktycznie jest to częściowo prawdą, jednak z mojego punktu widzenia sprawa wygląda zupełnie inaczej.

Jako tester sprzętu przez kilka lat miałem styczność z setkami produktów, lepszych i gorszych. Nie brakowało takich z dopiskiem "dla gracza". Muszę stwierdzić, że w naprawdę wielu przypadkach dopłacając do sprzętu płacimy faktycznie za produkt o znacznie lepszej jakości wykonania i funkcjonalności.

Gracze to grupa odbiorców dość marudna i wymagająca, chcą zawsze, aby produkty były jak najbardziej zbliżone do ideału. Dla profesjonalnych graczy cena nie gra roli, jednak nie dajmy się zwariować. W naszym kraju mimo wszystko stosunek jakości do ceny jest niezwykle ważny. Dlatego idealny sprzęt dla gracza, to urządzenie solidne, funkcjonalne i w rozsądnej cenie.

W tym poradniku przyjrzymy się płytom głównym dla graczy, które od standardowych wersji są faktycznie znacznie zmodyfikowane.

płyta głównaZnalazłem soundbar na Mundial 2018 - Co potrafi Polk Audio Signa S1?

Jakość materiałów

Pierwszym bardzo ważnym czynnikiem jest jakość materiałów. Większość płyt głównych wykonana jest w odporniejszych laminatów, płyta główna składa się z kilku warstw, co czyni ją dość cienką, a jednocześnie wytrzymałą.

płyty główne

Jest to ważne, gdyż duże chłodzenie procesora, czy karta graficzna potrafią ważyć ponad pół kilograma, co nadwyręża wytrzymałość slotów i samej płyty głównej. Stosuje się także wysokiej jakości kondensatory japońskich producentów, które posiadają lepsze parametry pracy i znacznie większą żywotność. Często są to wręcz podzespoły klasy serwerowej, zdolne do wysokich obciążeń przez długi okres czasu. Przystosowane są także do obsługi dwóch i więcej karta graficznych jednocześnie, dzięki czemu nasz komputer może zyskać dodatkową wydajność.

płyta główna dla gracza

Konfiguracja, Bios, OC

Niezwykle ważna jest także sekcja chłodzenia procesora, standardowe płyty w tej części posiadają lepsze lub gorsze kondensatory. Płyty główne posiadają kondensatory wysokiej jakości, dodatkowo zaopatrzone w skuteczne (i świetnie wyglądające) radiatory, które pozwalają bez obaw stosować tzw. overclocking, czyli popularne podkręcanie procesora (OC), poprzez zwiększenie mnożnika i napięcia w BIOSie płyty głównej.

Często stosuje się także pozłacane porty audio i USB, także osobne bezpieczniki dla każdego portu, co w przypadku przepięcia powoduje utratą jedynie jednego portu, a nie całej sekcji.

Płyty dla graczy posiadają też często na swojej powierzchni specjalne przyciski, np. do podkręcania parametrów, co ułatwia zabawę do jednego naduszenia.

BIOS, czyli panel zarządzający ustawieniami płyty głównej, procesora i innych podzespołów jest w płytach dla graczy bardzo zaawansowany, a jednocześnie czytelny.

Często przedstawiony w formie graficznej panel pozwala szybko i łatwo dostosować ustawienia komputera.

Audio i możliwości sieciowe

Znakomita większość płyt dla graczy zaopatrzona jest w dwa podzespoły, będące ogromnym atutem i większej części usprawiedliwiające wydatek dodatkowych pieniędzy.

1.Układy sieciowe Killer LAN 

Jest to układ sieciowy zintegrowany z płytą główną, zapewniający bardzo dobrą jakość połączenia sieciowego (10/100/1000 Mbit). Nie musimy więc inwestować w żadną dodatkową kartę sieciową.

Dodatkowo karty Killer zaopatrzone są w oprogramowanie, które pokochają wszyscy fani chociażby gier online. Konfigurator programu umożliwia nadanie priorytetów wszystkim aplikacjom na komputerze, dzięki czemu możemy zdecydować, które z nich mają mieć udostępnioną maksymalną przepustowość łącza. Przykładowo, jesteśmy graczem popularnego Counter Strike`a, lubimy tą grę, jednak czasami przegrywamy przez tzw. PING, czyli opóźnienie łącza.

Gracz z mniejszym PINGiem będzie w stanie szybciej trafić osobę z bardzo dużym.

Aplikacja, wraz z kartą Killer LAN zadba o optymalizację łącza, dając nam maksymalną przepustowość, zapewniająca zmniejszenie opóźnień w grze do minimum.

audio

2. Układy dźwiękowe Realtec ACL 1150

Zwykła płyta

Większość płyt głównych posiada słabej jakości zintegrowane układy dźwiękowe, które zapewniają jedynie dźwięk na podstawowym poziomie. Dobrym wyborem jest wtedy dokupienie dedykowanej karty dźwiękowej, czy to wewnętrznej, czy na USB.

Prym w tej dziedzinie wiodą układy firmy Asus, oraz Creative. Ich Xonary i Sound Blastery to od wielu lat bardzo rozchwytywany sprzęt.

Płyta dla gracza

Jednak płyty dla graczy wyposażone są w wysokiej jakości układy dźwiękowe Realtec ALC 1150, które zapewniają dźwięk porównywalny z zewnętrznymi układami dźwiękowymi. Taki sprzęt zapewnia mocny i szczegółowy dźwięk, niski poziom zakłóceń i szumów i obsługę dźwięku wielokanałowego. Wręcz luksusowym atutem jest posiadanie przez te płyty słuchawkowych wzmacniaczy operacyjnych, zapewniających dźwięk niedaleki od studyjnego.

Niektóre płyty, jak chociażby Gigabyte Z97MX Gaming 5 korzystają w oprogramowania Sound Blaster X-Fi MB3, które konwertuje dźwięk stereo do dźwięku 7,1 i zapewnia świetne efekty specjalne.

płyta główna dla gracza

Podsumowanie

Moim zdaniem jak najbardziej warto, gdyż płyta główna to zakup na kilka lat. Możemy w międzyczasie wymieniać procesor, kartę graficzną i inne podzespoły, lecz nowoczesna płyta główna wystarczy na bardzo długo. Skorzystajmy z prostego rachunku, zakładając że standardowa płyta główna o podobnych parametrach kosztuje 250 złotych, a dla gracza 500. Początkowo możemy sądzić, że wyrzucamy pieniądze w błoto. Jednak odpada nam konieczność zakupu zewnętrznego układu audio i lepszej karty sieciowej, co średnio daje nam już około 300 zł w kieszeni.

Jeśli doliczymy do tego wszystkie pozostałe zalety, czyli: 

  • wyższą jakość,
  • żywotność kondensatorów,
  • łatwy w obsłudze BIOS,
  • przycisk do overclockingu,
  • ekranowane porty audio,
  • USB.

I wiele, wiele innych, okaże się że tak naprawdę zapłaciliśmy za płytę główną uczciwą cenę, za produkt naprawdę wysokiej jakości. Sam korzystam od pewnego czasu z płyty typowo dla graczy i jestem z niej dużo bardziej zadowolony niż ze standardowej płyty tego samego producenta. Dlatego mogę płyty dla graczy gorąco polecić wszystkim graczom i nie tylko.

blog comments powered by Disqus
Płyta Główna Dla Gracza - Czy Warto Dopłacać? Oceńcie Sami