PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Czy Wiesz Jaki Alkomat Kupić? U Nas Znajdziesz Przydatne Wskazówki

Czy Wiesz Jaki Alkomat Kupić? U Nas Znajdziesz Przydatne Wskazówki

Czy warto zainwestować w alkomat?! Oczywiście, że tak. Często mamy okazję do świętowania: święta, Sylwester, urodziny, imieniny, wesela, awans w pracy, zdane egzaminy czy choćby spotkanie ze znajomymi. W takich chwilach często towarzyszy nam alkohol, a mając pod ręką alkomat zawsze będziemy mogli sprawdzić czy procenty we krwi pozwalają, choćby na prowadzenie samochodu.

Podstawowe informacje o alkomacie  

Tester trzeźwości jest nazywany potocznie alkomatem, którego zadaniem jest określenie ilości zawartości alkoholu we krwi. Wynik jest uzyskiwany przez analizę wydychanego powietrza. A dokładnie działa na zasadzie poboru powietrza na sensor, który zmienia swoją oporność pod wpływem oparów alkoholu. Dzięki temu uzyskujemy wynik procentów we krwiobiegu. 


Tester trzeźwości jest używany między innymi przez policję, pracodawców oraz coraz częściej przez osoby prywatne. Urządzenie zostało wynalezione w 1958 roku przez Rolla N. Hargera. Od tego czasu wiele rzeczy się pozmieniało w tym i alkomat, który w dzisiejszych czasach jest dostępny w różnych formach, o których piszemy w dalszej części artykułu. 

Rodzaje alkomatów

Alkomat z sensorem półprzewodnikowym

Tester trzeźwości z sensorem półprzewodnikowym działa na zasadzie: alkohol utlenia się na powierzchni elektrody co przyczynia się do zmożonej przewodności półprzewodnika, a zmiany rezystencji są proporcjonalne do zawartości alkoholu. Ten rodzaj alkomatu jest najczęściej kupowany do użytku domowego.

Wynika to pewnie z faktu, że z dostępnych urządzeń na rynku jest najtańszy i najbardziej poręczny, ale niestety nie jest tak precyzyjny jak inne. Dzieje się tak zapewne, że wiele czynników ma wpływ na wynik min. palenie papierosów,  zażywanie niektórych lekarstw, wilgotność powietrza czy też żucie gumy. Na szczęście każde urządzenie ma dołączona instrukcje obsługi i w przypadku alkomatu z sensorem półprzewodnikowym, by uzyskać dokładny wynik trzeba postępować ściśle z jej wytycznymi. 

Alcofind Da-5000 Professional

Alkomat z sensorem elektrochemicznym

Alkomaty z sensorem elektrochemicznym są skonstruowane ze stopy platyny co zapewnia trwałość i precyzję. Urządzenie mierzy stężenie alkoholu na podstawie elektronicznego utleniania się etanolu. Alkohol przekształca się w kwas octowy i w wyniku tego dochodzi do uwolnienia elektronów i powstaje prąd elektryczny, a jego wartość w wydychanym powietrzu jest stosunkowa do wielkości alkoholu.

Ten model jest najczęściej wybierany do firm, gdzie istnieje potrzeba badania pracowników. Polecamy go również do użytku domowego, gdyż cena jest niewiele wyższa od alkomatu z sensorem półprzewodnikowym, a jego działanie jest o wiele bardziej dokładne i w perspektywie czasu starcza na dłużej. 

Bean Alkomat BAC10

Alkomat z sensorem spektrofotometrycznym

A oto najdroższy typ alkomatu, a mianowicie alkomaty z sensorem spektrofotometrycznym. W tym przypadku cena idzie w parze z jakością - są najbardziej dokładne. Wszystko przez rodzaj sensora, który wykorzystuje spektrum podczerwieni, by określić zawartość alkoholu.

Pomiar wielkości, w którym związki chemiczne pochłaniają promieniowanie podczerwone w charakterystycznej długości fali. Dany związek ulega ruchowi obrotowemu bądź wibracyjnemu, a wartość wchłaniana jest mierzona, a następnie przeliczana na stężenie alkoholu. Właśnie tego typu testery trzeźwości są używane przez policje, szpitale, a wyniki z takiego alkomatu służą jako dowody w sprawach sądowych

6 Nawigacji TomTom, Dzięki Którym Nigdy Się Nie Zgubisz

Jak korzystać z alkomatu

Alkomat jak każde inne urządzenie ma swoją specyficzną "naturę" o którą trzeba w odpowiedni sposób dbać. Testery trzeźwości należy używać nie wcześniej niż 30 minut po spożyciu napoi wyskokowych. Palenie również ma znaczenie. Przed badaniem lepiej zrezygnuj z palenia papierosów. Do tego wszystkiego najlepiej przed samym badaniem przepłukać usta wodą.

By mieć pewność poprawnego wyniku należy przynajmniej dwukrotnie wykonać badanie w odstępie czasowym (zaleca się 15 minut). 

Kolejnym ważnymi czynnikami odnośnie alkomatów jest serwis i kalibracja. Drugi czynnik jest szczególnie ważny. Kalibracja to poddanie alkomatu testom i wyznaczeniu jego sprawności na specjalnych stymulatorach.

Jeśli wyniki różnią się od siebie, trzeba wtedy zresetować oprogramowanie i ustawić początkowe wartości nominalne. Zaleca się kalibracje mniej więcej co 6 miesięcy czy też po wykonaniu ok 200 pomiarów- alkomaty półprzewodnikowe. Alkomaty z sensorem elektrochemicznym powinny mieć kalibracje co rok bądź po wykonaniu ok 500 pomiarów. Kalibracja jest również wskazana gdy pomiar wskazuje % u osoby która nie piła bądź gdy urządzenie nie reaguje na wydychane powietrze oraz gdy na urządzeniu wyświetli się "CAL".

Alkomaty do 300 zł 

Alcofind Da-7000 - Alkomat Półprzewodnikowy + Latarka Led


FIT Alkomat

Datech DA 7000

Bean Alkomat AlcoDigital A200

Bean Alkomat DA8100

Alkomaty do 500 zł

Alkomat ETHYWAY z certyfikatem NF

Sentech AL 8000

SENTECH AL9000 Lite

Promiler AL 9000 LITE

Alkomaty do 1000 zł

Bean Alkomat LIFEGUARD

Alkohit X100

Sentech AL 9000C

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more
Czy Wiesz Jaki Alkomat Kupić? U Nas Znajdziesz Przydatne Wskazówki