PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Recenzja POCOPHONE F1 - #poco ci inny telefon?

Wybieramy Najlepszą Lokówkę — Poradnik Kupującego

  • Dodano: 2 lata, 7 miesięcy temu
  • Ocena: (0) (0)
Wybieramy Najlepszą Lokówkę — Poradnik Kupującego

Moda się zmienia, fryzury sezonu również, ale loki w dalszym ciągu grają pierwsze skrzypce w wielu stylizacjach. Nic dziwnego, że każda kobieta chce mieć pod ręką jedno narzędzie, które świetnie zamieni proste włosy w kręcone fale – lokówkę. Czym kierować się przy wyborze lokówki? Jakie parametry świadczą o tym, czy urządzenie jest dobrej jakości i spełni nasze oczekiwania? Te pytania spędzają sen z powiek niejednej kobiecie. Oto odpowiedź.

Rodzaje lokówek

Najprostszym typem jest lokówka tradycyjna, z charakterystycznym klipsem do przytrzymywania włosów. Wałek wykonany jest najczęściej z metalu lub ceramiki. Lepszy dla włosów jest zdecydowanie ten drugi, gdyż mniej je niszczy. Lokówka tradycyjna jest najbardziej uniwersalna. Możemy dzięki niej wykonać różnego rodzaju fryzury, a szereg poradników na Youtube zdecydowanie nam to ułatwi. Dużą zaletą jest sama cena takich lokówek. Najprostsze modele możemy kupić już za kilkadziesiąt złotych.

Innym rodzajem lokówek są lokówko-suszarki, które oprócz kręcenia włosów dokładnie je wysuszą. To duża oszczędność czasu i bezpieczeństwo, że nie spalimy włosów, gdy będą jeszcze wilgotne. Jeśli chcemy skorzystać z tradycyjnej lokówki, włosy muszą być całkiem suche. Niestety, lokówko-suszarkami nie uzyskamy pełnego objętości afro. Ten typ lokówek przeznaczony jest raczej do łagodnych fal.

lokówka

Trzecim rodzajem lokówek są karbownice. Mają budowę podobną do prostownic, czyli składają się z dwóch ceramicznych płytek, pomiędzy które wkładamy włosy. Pozwalają na uzyskanie charakterystycznych drobnych fal. Rodzaj zastosowanych płytek wpływa na to jaką grubość fal uzyskamy. Niestety, tego typu lokówką nie zdziałamy nic innego.

Wymienialne wałki

Aby móc uzyskać zarówno delikatne fale, jak i mocno pokręcone loczki, musimy się zaopatrzyć w lokówkę z wymienialnymi wałkami. Na rynku dostępne są końcówki o różnej średnicy, dzięki którym nasza lokówka będzie bardziej uniwersalna. Grubymi wałkami stworzymy delikatne fale, a cienkie wałki pozwolą nam na uzyskanie gęstego afro.

Moc i zakres temperatur

Jak w przypadku każdego urządzenia elektrycznego wytwarzającego temperaturę – moc jest kluczem do szybkości nagrzewania. Pamiętajmy, że większość z nas cierpi na brak czasu. Lokówka powinna nagrzewać się momentalnie. Tradycyjne lokówki oferują moc w przedziale od 10 do 150 W. Mocniejsze są lokówko-suszarki, gdyż nimi nie tylko kręcimy, ale też suszymy włosy. W sklepach znajdziemy modele nawet o mocy 1200 W – to bardzo dużo.

Nad wysoką mocą musimy jednak mieć kontrolę. W zależności od stanu i grubości włosów, potrzebna będzie inna temperatura do ich zakręcenia. Do cienkich włosów wystarczy ok. 150 stopni Celsjusza, zaś do grubych ok. 200 stopni. Najlepiej, jeśli lokówka wyposażona jest w wyświetlacz temperatury. Oznaczenie kropkami albo kreskami u różnych producentów może się różnić.

dobra lokówka

Rączka lokówki

Dotychczas zajmowaliśmy się wałkami, teraz pora na rączkę. Od jej wykonania zależy, czy korzystanie z lokówki będzie dla nas bezpieczne i wygodne. Powinna być przede wszystkim termoodporna. Nawet rozgrzana do maksimum lokówka nie powinna w żaden sposób nas parzyć. Jeśli rączką się nagrzewa – lepiej poszukać innego modelu. Kolejną kwestią jest powłoka antypoślizgowa rączki. Zapewni nam pewny chwyt, co jest ważne, bo łatwo sobie wyobrazić skutki wyślizgnięcia się lokówki. Na koniec wspomnijmy o ergonomii. Rączka, która nie będzie leżała nam wygodnie w dłoni, wcześniej czy później zbudzi w nas irytację.

Dodatkowe funkcje i akcesoria

Nie bez powodu mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach. Tymi wiele znaczącymi drobnostkami w przypadku lokówki są choćby zaczepy do zawieszenia na wieszaku albo nóżka do bezpiecznego odłożenia rozgrzanej lokówki na blat. Ciekawą funkcją jest też jonizacja. Znacznie ułatwia rozczesywanie włosów, gdyż te nie elektryzują się tak mocno podczas kręcenia. Funkcja pary pozwoli zaś na skuteczniejsze utrwalenie fal i loków. Do niektórych modeli lokówek dołączane są specjalne końcówki spełniające rolę szczotki lub spirale do tworzenia precyzyjnych loków.

funkcje lokówek

Przed zakupem lokówki powinniśmy się przede wszystkim zastanowić jak często zamierzamy z niej korzystać. Jeśli będzie używana sporadycznie, podczas specjalnych okazji, nie ma sensu inwestować w drogi model. Dla tych, którzy uwielbiają bawić się fryzurami i często je zmieniają, najlepszym wyborem będzie lokówka uniwersalna ze zmiennymi końcówkami. Pamiętaj, że rodzaj i moc lokówki powinniśmy dobrać też pod kątem typu włosów i fryzur, jakie nam najbardziej pasują. Najlepiej spytać o to swojego fryzjera, będzie wiedział najlepiej. Powyższe rady powinny pomóc Ci podjąć decyzję co do tego jaką lokówkę wybrać. Jeśli chcesz wiedzieć jakie modele są szczególnie popularne na rynku, sprawdź też nasze rankingi najlepszych suszarko-lokówek.

blog comments powered by Disqus
Wybieramy Najlepszą Lokówkę — Poradnik Kupującego
Autor: Szymon Sonik