Funkcjonalności w Zmywarkach, za Które Warto Dopłacić

Funkcjonalności w Zmywarkach, za Które Warto Dopłacić

Jeśli nie lubisz stać zbyt długo w kuchni, to z pewnością zmywarka jest jednym z tych urządzeń, które Cię z tego wyręczy. W artykule znajdują się technologie, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie nowej zmywarki. Czasem lepiej dopłacić i zyskać więcej, na przykład gwarancję małego zużycia energii. To naprawdę może się opłacać, ale tylko jeśli to odpowiednio przekalkulujesz – o tym właśnie dowiesz się z tego artykułu.

Zmywarka to coraz częstszy element wyposażenia kuchni, który dba o czystość naczyń. Dzięki temu nie trzeba stać przy zlewie i zmywać ręcznie. Coraz więcej sprzętu w kuchni to natomiast większe zużycie energii, dlatego zmywarki często pojawiają się w klasie energetycznej A. Na to z pewnością warto zwrócić uwagę i zastanowić się, czy nie lepiej będzie się opłacać kupić droższy sprzęt, który będzie tańszy w utrzymaniu. Więcej na ten temat oraz to, w co jeszcze warto inwestować, znajdziesz poniżej.


Klasa energetyczna

Niższa czy wyższa klasa energetyczna – to podstawowe pytanie, które pojawia się podczas wyboru zmywarki i niewątpliwie wiąże się z ceną tego urządzenia. Energooszczędność to cecha zmywarki, za którą na pewno trzeba nieco dopłacić. Jest zazwyczaj oznaczona symbolem A – a im więcej ma plusów, tym jest jeszcze bardziej energooszczędna. Każdy „+” oznacza 10% mniej zużycia energii w stosunku do klasy A.

Klasa A stała się w ostatnim czasie pewnego rodzaju standardem, a przy tym kojarzy się z najwyższym stopniem efektywności energetycznej. Dzięki temu zmywarki w tej klasie nie są już wcale takie drogie, choć niewątpliwie im wyższa klasa energetyczna, tym średnio o 10-20% więcej trzeba zapłacić. Przykładowym modelem w klasie energetycznej A+++ jest Beko DFS29030X. Czy to się opłaca?

>>>SPRAWDŹ CENĘ ENERGOOSZCZĘDNEJ ZMYWARKI BEKO DFS29030X<<<

Beko DFS29030X

Wyższa klasa energetyczna to mniejsze zużycie energii oraz przy okazji mniejsze zużycie wody podczas pracy zmywarki. Teoretycznie jest to korzystna cecha urządzenia. Jednak dopłacanie do klasy energetycznej nie zawsze jest takie opłacalne.To zależy przede wszystkim od częstotliwości i skali używania zmywarki. Jeśli zmywarka będzie używana sporadycznie, to koszt, jaki trzeba dopłacić za wyższą klasę energetyczną, może zwrócić się dopiero za kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt lat. Należy przy tym zaznaczyć, że gdy zmywarkę ustawia się na krótki, ekonomiczny czas, to będzie to samo w sobie energooszczędne. Dostępne programy zmywania to kolejna rzecz, którą warto się zainteresować.

Ilość programów zmywania

Różnica w cenie zmywarek może też poniekąd wynikać z ilości dostępnych programów (najczęściej można spotkać od 3 do 12 programów). Jest to bardzo istotny parametr techniczny, gdyż pozwala na dostosowanie pracy zmywarki do rodzaju naczyń oraz stopnia ich zabrudzenia. Przykładowo Beko DFN29331X ma 7 użytecznych programów, są to: Delikatny, Eco 50C, Intensywny 70C, Auto, Mini 30, AquaFlex oraz Quick & Clean.

>>>ZOBACZ ZMYWARKĘ BEKO DFN29331X Z 7 PROGRAMAMI ZMYWANIA<<<

Beko DFN29331X

W zmywarkach można spotkać na przykład program skrócony (ekspresowy), który świetnie się sprawdzi, jeśli naczynia są tylko lekko zabrudzone. Zostaną one przepłukane w temperaturze 40 °C, a czas pracy będzie skrócony do 30 min. W ten sposób można dodatkowo zaoszczędzić energię i czas. Są też inne przydatne funkcje zmywania, na przykład program delikatny do mycia przede wszystkim naczyń szklanych. Niektóre modele oferują też ekonomiczną opcję „pół wsadu”, dzięki czemu mycie będzie odbywało się tylko w jednym koszu. To pozwoli na zaoszczędzenie wody. Może się bowiem zdarzyć, że nie wypełnisz całej zmywarki, a będziesz chciał mieć do użycia akurat te naczynia, które są brudne. Wtedy program „pół wsadu” nada się idealnie. Bardziej wymyślne programy, z jakimi się można spotkać, to na przykład program „LEGO”. Jest przeznaczony do mycia drobnych elementów wykonanych z tworzyw sztucznych, właśnie takich jak klocki Lego.

Wyposażenie

Im droższa zmywarka, tym wyposażenie może być nieco bardziej zróżnicowane. W zależności od tego, jakie naczynia będziesz chciał myć w zmywarce, warto dowiedzieć, się jakie elementy są na wyposażeniu. W standardzie jest kosz górny i dolny, koszyk na sztućce oraz filtr do oczyszczania wody.

Producenci coraz częściej wypuszczają na rynek zmywarki, które mają dodatkowe elementy, takie jak kosze do mycia długich szklanek i kieliszków (Siemens SN 278I07TE). Są też czasem uchwyty na butelki czy kubki, a także głowice do mycia blach. Jeśli więc posiadasz naczynia, które obawiasz się włożyć do zmywarki, to wcale nie musisz się bać, tylko kupić do tego odpowiedni sprzęt. Wiele modeli na pewno posiada takie części wyposażenia, które spełnią twoje oczekiwania.

 >>>SPRAWDŹ WYPOSAŻENIE SIEMENS SN 278I07TE<<<

SIEMENS SN 278I07TE

Korzystanie z urządzenia może ci też ułatwić odpowiedni panel sterujący i wyświetlacz, a także dodatkowe wskaźniki. Im więcej funkcji i udogodnień posiada panel sterowania, tym koszt zmywarki może być nieco droższy. Nie jest to rzecz niezbędna, którą należałoby się kierować przy wyborze zmywarki, jednak warto o tym wspomnieć, gdyż może być to przydatne, szczególnie dla tych, którzy cenią sobie wygodę.

Funkcje dodatkowe

Przy kupnie zmywarki można jeszcze sugerować się funkcjami dodatkowymi. Jedne modele mają więcej funkcji, inne mniej. Być może nie wszystkie z tych funkcji będą dla ciebie przydatne, więc z niektórych lepiej zrezygnować. Są jednak też takie funkcje, które dobrze jest, gdy zmywarka je posiada. Przykładowo Bosch SPS69T88EU ma blokadę przed dziećmi.

>>>SPRAWDŹ ZMYWARKĘ BOSCH SPS69T88EU Z FUNKCJĄ EASYLOCKE<<<

Bosch SPS69T88EU

Inną ciekawą funkcją jest oświetlenie wnętrza. Oświetlenie przyda się na pewno, jeśli zmywarka stoi w niedoświetlonym miejscu. Sygnał dźwiękowy, który informuje o zakończeniu pracy urządzenia, to dobre rozwiązanie, jeśli zmywarka stoi w miejscu, gdzie rzeczywiście często przebywasz i usłyszysz dźwięk. Chociaż niektóre modele mają sygnał bardzo głośny, co będzie słyszalne nawet wtedy, gdy będziesz znajdował się w innym pomieszczeniu. Warto się tym zainteresować też z drugiej strony, bo niektórzy skarżą się, że sygnał jest za głośny. Czasem można jednak tę funkcję po prostu wyłączyć. Zmywarka może też działać z opóźnieniem czasowym albo ze skróconym czasem (czyli każdy czas określonego programu zmywania bez utraty jakości zmywania można skrócić o połowę).

Szerokość zmywarki

Ostatnią rzeczą, która może wpłynąć na cenę zmywarki, jest jej szerokość. W standardowo zmywarki mają ok. 60 cm. Nie każda kuchnia znajdzie miejsce na taki dodatkowy sprzęt.

Z myślą o mniejszych powierzchniach kuchni powstały więc wąskie zmywarki, które mają ok. 45 cm (Electrolux ESF5545LOX). Wąskie zmywarki mogą być droższe, ale skoro wpłynie to na rozkład kuchni, to nie zawsze jest sens na tym oszczędzać. W końcu nie codziennie urządza się kuchnię.

>>>ZOBACZ ZMYWARKĘ ELECTROLUX O SZEROKOŚCI 44,8 CM<<<

Electrolux ESF5545LOX

Podsumowanie

Różnica w cenie zmywarek na pewno i przede wszystkim wiąże się z klasą energetyczną. Im wyższa klasa energetyczna, tym cena będzie większa. Jeśli zmywarka jest nieodłącznym elementem każdego dnia, to warto dopłacić i mieć sprzęt, który nie będzie zużywał dużych ilości energii i wody.

Mniej istotne, ale wspomniane w artykule, są też: szereg funkcji dodatkowych, wyposażenie i szerokość zmywarki oraz ilość programów zmywania. Im więcej technologii znajduje się w urządzeniu, tym zmywarka będzie z pewnością droższa. Opisane możliwości zmywarek i ich przydatność to mała podpowiedź, za co warto dopłacić, a za co lepiej nie przepłacać.

Jakie zmywarki są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu zmywarek z 4/2017.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1Bosch SPS53M88EU Bosch SPS53M88EU Tu kupisz najtaniej!
2Electrolux ESF4200LOW Electrolux ESF4200LOW Tu kupisz najtaniej!
3Bosch SPS53E18EU Bosch SPS53E18EU Tu kupisz najtaniej!
4Bosch SMS46MI04E Bosch SMS46MI04E Tu kupisz najtaniej!
5Beko DFS05011X Beko DFS05011X Tu kupisz najtaniej!
6Candy CDCP 6/E-S Candy CDCP 6/E-S Tu kupisz najtaniej!
7Bosch SMS54M48EU Bosch SMS54M48EU Tu kupisz najtaniej!
8Candy CDP 4609 Candy CDP 4609 Tu kupisz najtaniej!
9Hyundai DTB656DW8 Hyundai DTB656DW8 Tu kupisz najtaniej!
10Whirlpool WFC 3C26 X Whirlpool WFC 3C26 X Tu kupisz najtaniej!
11Bosch SMS58D08EU Bosch SMS58D08EU Tu kupisz najtaniej!
12Siemens SK26E821EU Siemens SK26E821EU Tu kupisz najtaniej!
13Beko DFS26020X Beko DFS26020X Tu kupisz najtaniej!
14Bosch SPS53E12EU Bosch SPS53E12EU Tu kupisz najtaniej!
15Bosch SMS50D62EU Bosch SMS50D62EU Tu kupisz najtaniej!
16Bosch SMS50D48EU Bosch SMS50D48EU Tu kupisz najtaniej!
17Bosch SKS51E22EU Bosch SKS51E22EU Tu kupisz najtaniej!
18Bosch SPS69T78EU Bosch SPS69T78EU Tu kupisz najtaniej!
19Hyundai DTB656DG8 Hyundai DTB656DG8 Tu kupisz najtaniej!
20Bosch SMS58M18EU Bosch SMS58M18EU Tu kupisz najtaniej!
21Candy CDCP 8/E-S Candy CDCP 8/E-S Tu kupisz najtaniej!
22Candy CDCP 6/E Candy CDCP 6/E Tu kupisz najtaniej!
23Bosch SMS46KI04E Bosch SMS46KI04E Tu kupisz najtaniej!
24Bosch SMS50D38EU Bosch SMS50D38EU Tu kupisz najtaniej!
25Beko DFN 28330 X Beko DFN 28330 X Tu kupisz najtaniej!
26Electrolux ESF8620ROX Electrolux ESF8620ROX Tu kupisz najtaniej!
27Electrolux ESF2400OW Electrolux ESF2400OW Tu kupisz najtaniej!
28Bosch SMS53L18EU Bosch SMS53L18EU Tu kupisz najtaniej!
29Hotpoint-Ariston LFF8M121CX EU Hotpoint-Ariston LFF8M121CX EU Tu kupisz najtaniej!
30Electrolux ESF2400OS Electrolux ESF2400OS Tu kupisz najtaniej!

Zobacz więcej: TOP 30 Zmywarek - Najszybsze Zmywarki w Sieci!

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more