PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Funkcjonalności w Zmywarkach, za Które Warto Dopłacić

Funkcjonalności w Zmywarkach, za Które Warto Dopłacić

Jeśli nie lubisz stać zbyt długo w kuchni, to z pewnością zmywarka jest jednym z tych urządzeń, które Cię z tego wyręczy. W artykule znajdują się technologie, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie nowej zmywarki. Czasem lepiej dopłacić i zyskać więcej, na przykład gwarancję małego zużycia energii. To naprawdę może się opłacać, ale tylko jeśli to odpowiednio przekalkulujesz – o tym właśnie dowiesz się z tego artykułu.

Zmywarka to coraz częstszy element wyposażenia kuchni, który dba o czystość naczyń. Dzięki temu nie trzeba stać przy zlewie i zmywać ręcznie. Coraz więcej sprzętu w kuchni to natomiast większe zużycie energii, dlatego zmywarki często pojawiają się w klasie energetycznej A. Na to z pewnością warto zwrócić uwagę i zastanowić się, czy nie lepiej będzie się opłacać kupić droższy sprzęt, który będzie tańszy w utrzymaniu. Więcej na ten temat oraz to, w co jeszcze warto inwestować, znajdziesz poniżej.

Klasa energetyczna

Niższa czy wyższa klasa energetyczna – to podstawowe pytanie, które pojawia się podczas wyboru zmywarki i niewątpliwie wiąże się z ceną tego urządzenia. Energooszczędność to cecha zmywarki, za którą na pewno trzeba nieco dopłacić. Jest zazwyczaj oznaczona symbolem A – a im więcej ma plusów, tym jest jeszcze bardziej energooszczędna. Każdy „+” oznacza 10% mniej zużycia energii w stosunku do klasy A.

Klasa A stała się w ostatnim czasie pewnego rodzaju standardem, a przy tym kojarzy się z najwyższym stopniem efektywności energetycznej. Dzięki temu zmywarki w tej klasie nie są już wcale takie drogie, choć niewątpliwie im wyższa klasa energetyczna, tym średnio o 10-20% więcej trzeba zapłacić. Przykładowym modelem w klasie energetycznej A+++ jest Beko DFS29030X. Czy to się opłaca?

Beko DFS29030X

Wyższa klasa energetyczna to mniejsze zużycie energii oraz przy okazji mniejsze zużycie wody podczas pracy zmywarki. Teoretycznie jest to korzystna cecha urządzenia. Jednak dopłacanie do klasy energetycznej nie zawsze jest takie opłacalne. To zależy przede wszystkim od częstotliwości i skali używania zmywarki. Jeśli zmywarka będzie używana sporadycznie, to koszt, jaki trzeba dopłacić za wyższą klasę energetyczną, może zwrócić się dopiero za kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt lat. Należy przy tym zaznaczyć, że gdy zmywarkę ustawia się na krótki, ekonomiczny czas, to będzie to samo w sobie energooszczędne. Dostępne programy zmywania to kolejna rzecz, którą warto się zainteresować.

Ilość programów zmywania

Różnica w cenie zmywarek może też poniekąd wynikać z ilości dostępnych programów (najczęściej można spotkać od 3 do 12 programów). Jest to bardzo istotny parametr techniczny, gdyż pozwala na dostosowanie pracy zmywarki do rodzaju naczyń oraz stopnia ich zabrudzenia. Przykładowo Beko DFN29331X ma 7 użytecznych programów, są to: Delikatny, Eco 50C, Intensywny 70C, Auto, Mini 30, AquaFlex oraz Quick & Clean.

Beko DFN29331X

W zmywarkach można spotkać na przykład program skrócony (ekspresowy), który świetnie się sprawdzi, jeśli naczynia są tylko lekko zabrudzone. Zostaną one przepłukane w temperaturze 40 °C, a czas pracy będzie skrócony do 30 min. W ten sposób można dodatkowo zaoszczędzić energię i czas. Są też inne przydatne funkcje zmywania, na przykład program delikatny do mycia przede wszystkim naczyń szklanych. Niektóre modele oferują też ekonomiczną opcję „pół wsadu”, dzięki czemu mycie będzie odbywało się tylko w jednym koszu. To pozwoli na zaoszczędzenie wody. Może się bowiem zdarzyć, że nie wypełnisz całej zmywarki, a będziesz chciał mieć do użycia akurat te naczynia, które są brudne. Wtedy program „pół wsadu” nada się idealnie. Bardziej wymyślne programy, z jakimi się można spotkać, to na przykład program „LEGO”. Jest przeznaczony do mycia drobnych elementów wykonanych z tworzyw sztucznych, właśnie takich jak klocki Lego.

Wyposażenie

Im droższa zmywarka, tym wyposażenie może być nieco bardziej zróżnicowane. W zależności od tego, jakie naczynia będziesz chciał myć w zmywarce, warto dowiedzieć się, jakie elementy są na wyposażeniu. W standardzie jest kosz górny i dolny, koszyk na sztućce oraz filtr do oczyszczania wody.

Producenci coraz częściej wypuszczają na rynek zmywarki, które mają dodatkowe elementy, takie jak kosze do mycia długich szklanek i kieliszków (Siemens SN 278I07TE). Są też czasem uchwyty na butelki czy kubki, a także głowice do mycia blach. Jeśli więc posiadasz naczynia, które obawiasz się włożyć do zmywarki, to wcale nie musisz się bać, tylko kupić do tego odpowiedni sprzęt. Wiele modeli na pewno posiada takie części wyposażenia, które spełnią twoje oczekiwania.

SIEMENS SN 278I07TE

Korzystanie z urządzenia może ci też ułatwić odpowiedni panel sterujący i wyświetlacz, a także dodatkowe wskaźniki. Im więcej funkcji i udogodnień posiada panel sterowania, tym koszt zmywarki może być nieco droższy. Nie jest to rzecz niezbędna, którą należałoby się kierować przy wyborze dobrej zmywarki, jednak warto o tym wspomnieć, gdyż może być to przydatne, szczególnie dla tych, którzy cenią sobie wygodę.

Funkcje dodatkowe

Przy kupnie zmywarki można jeszcze sugerować się funkcjami dodatkowymi. Jedne modele mają więcej funkcji, inne mniej. Być może nie wszystkie z tych funkcji będą dla ciebie przydatne, więc z niektórych lepiej zrezygnować. Są jednak też takie funkcje, które dobrze jest, gdy zmywarka je posiada. Przykładowo Bosch SPS69T88EU ma blokadę przed dziećmi.

Bosch SPS69T88EU

Inną ciekawą funkcją jest oświetlenie wnętrza. Oświetlenie przyda się na pewno, jeśli zmywarka stoi w niedoświetlonym miejscu. Sygnał dźwiękowy, który informuje o zakończeniu pracy urządzenia, to dobre rozwiązanie, jeśli zmywarka stoi w miejscu, gdzie rzeczywiście często przebywasz i usłyszysz dźwięk. Chociaż niektóre modele mają sygnał bardzo głośny, co będzie słyszalne nawet wtedy, gdy będziesz znajdował się w innym pomieszczeniu. Warto się tym zainteresować też z drugiej strony, bo niektórzy skarżą się, że sygnał jest za głośny. Czasem można jednak tę funkcję po prostu wyłączyć. Zmywarka może też działać z opóźnieniem czasowym albo ze skróconym czasem (czyli każdy czas określonego programu zmywania bez utraty jakości zmywania można skrócić o połowę).

Szerokość zmywarki

Ostatnią rzeczą, która może wpłynąć na cenę zmywarki, jest jej szerokość. Standardowo zmywarki mają ok. 60 cm. Nie każda kuchnia znajdzie miejsce na taki dodatkowy sprzęt.

Z myślą o mniejszych powierzchniach kuchni powstały więc wąskie zmywarki, które mają ok. 45 cm. Wąskie zmywarki mogą być droższe, ale skoro wpłynie to na rozkład kuchni, to nie zawsze jest sens na tym oszczędzać. W końcu nie codziennie urządza się kuchnię.

Electrolux ESF5545LOX

Podsumowanie

Różnica w cenie zmywarek na pewno i przede wszystkim wiąże się z klasą energetyczną. Im wyższa klasa energetyczna, tym cena będzie większa. Jeśli zmywarka jest nieodłącznym elementem każdego dnia, to warto dopłacić i mieć sprzęt, który nie będzie zużywał dużych ilości energii i wody.

Mniej istotne, ale wspomniane w artykule, są też: szereg funkcji dodatkowych, wyposażenie i szerokość zmywarki oraz ilość programów zmywania. Im więcej technologii znajduje się w urządzeniu, tym zmywarka będzie z pewnością droższa. Opisane możliwości zmywarek i ich przydatność to mała podpowiedź, za co warto dopłacić, a za co lepiej nie przepłacać.

blog comments powered by Disqus
Funkcjonalności w Zmywarkach, za Które Warto Dopłacić