PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
TOP 5 Słuchawek dla graczy do 300 zł

Przełączniki Mechaniczne - Wyjaśniamy w Prosty Sposób Czym są i Jak Działają

  • Dodano: 3 lata, 11 miesięcy temu
  • Ocena: (1) (0)
Przełączniki Mechaniczne - Wyjaśniamy w Prosty Sposób Czym są i Jak Działają

Klawiatury z przełącznikami mechanicznymi od kilku lat są coraz chętniej kupowane. Jednak zastanawialiście się dlaczego? Właściwie jak działają te przełączniki i jakie są ich zalety? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań szukajcie w naszym poradniku.

Przełączniki mechaniczne z roku na rok zyskują coraz więcej fanów. Dlaczego tak się dzieje? Klawiatura z przełącznikami mechanicznymi to koszt średnio 300-400 zł, jednak gwarantują nam maksymalnie szybką reakcję w grach i niesamowitą żywotność.

Główne różnice

Tabelka poniżej prezentuje główne różnice pomiędzy przełącznikami tradycyjnymi, membranowymi i nożycowymi a przełącznikami mechanicznymi.

Przede wszystkim sama zasada działania przełączników tradycyjnych i mechanicznych jest zupełnie inna. Także składowe przełącznika różnią się znacznie. Przełącznik mechaniczny posiada w swoim rdzeniu sprężynę, podczas gdy tradycyjne przełączniki odbijają się od gumowej kopułki.

Druga istotna cecha to żywotność przełączników. Pomimo wyższej ceny klawiatury mechaniczne zapewniają wielokrotnie większą żywotność i bezawaryjność.

Odczucie przy korzystaniu z przełączników mechanicznych jest także zupełnie inne, w grach reagują znacznie szybciej. Są też minusy, większość klawiatur mechanicznych jest po prostu głośna, szczególnie przełączniki typu Blue.

Więcej o różnicach posłuchacie także w filmie.

porównanie przełączników

Nie da się ukryć, że zalety przełączników mechanicznych są ogromne i idealnie sprawdzają się do gier.

Do wad zaliczymy na pewno wyższe ceny sprzętu z tego typu przełącznikami, oraz ich głośność w przypadku większości modeli.

A teraz poznacie główne typy przełączników mechanicznych.

Cherry MX

Wyróżniamy kilka typów tych przełączników.

Najbardziej znane to Blue, Brown, Red i Black.

Jest także kilka innych wersji, jednak raczej nie spotyka się ich w powszechnym użyciu.

Różnice obrazuje poniższa tabelka, posłuchacie o nich także w filmie.

przełączniki

Przełączniki Cherry MX są na rynku już kilka lat i cieszą się największym zaufaniem graczy.

Znajdziemy je w klawiaturach większości producentów, często klawiatury występują w kilku wersjach.

Są dość drogie, ale niezawodne.

Gracze powinni rozglądać się za modelami Red i Black, które są idealne do gier. Do pisania najlepsze są Blue, za to Brown to idealny kompromis.

Kailh

Przełączniki będące na rynku od kilku lat, jednak znacznie krócej niż Cherry MX.

Są tańsze, jednak zapewniają podobne osiągi. Nie należy ich lekceważyć lub uznawać za gorsze. Po prostu jest to produkt nowszy.

Posiadają odpowiedniki Cherry MX, czyli Blue, Black, Red i Brown, oraz specjalną wersję Yellow, stosowaną chociażby w klawiaturach firmy Rapoo.

przełączniki

Przełączniki Razer

Firma Razer wyprodukowała przełączniki Green, oraz Orange, zaprojektowane specjalnie z myślą o grach komputerowych. W przeciwieństwie do pozostałych przełączników, które projektowane były do pracy głównie w przemyśle.

Razer zmniejszył dystans aktywacji przełącznika, dzięki czemu reagują nieco szybciej.

Także zwiększając przy okazji żywotność.

przełącznik Razer

Przełącznik Razer Green wydają klik, podobny do przełączników Cherry MX Blue.

Razer Orange to ciche przełączniki bez kliku, stosowane w klawiaturach Razera, posiadających dopisek Stealth. Jeśli więc cenicie ciszę, jednak chcecie koniecznie klawiaturę mechaniczną przełączniki Orange będą świetnym wyborem.

przełączniki

Romer G

Przełączniki zastosowane przez firmę Logitech, w klawiaturze G910 Orion Spark.

Charakteryzują się jeszcze lepszymi parametrami i żywotnością, niż u konkurencji.

Przy okazji są niezwykle ciche, bardzo przypominają przełączniki membranowe, nie posiadają kliku ani nie odskakują w typowy dla przełączników mechanicznych sposób.

Osobiście uważam je póki co za najbardziej uniwersalne przełączniki mechaniczne.

przełączniki

Podsumowanie 

Pomimo, że sam nie jestem fanem większości typów przełączników mechanicznych dostrzegam w nich ogrom zalet i niesamowity potencjał.

Pamiętajcie, że za sprzęty wyposażony w ten typ przełączników zapłacicie więcej, jednak cena jest w pełni uzasadniona. Klawiatury potrafią służyć latami. Inwestycja jest więc jednorazowa.

Jestem przekonany, że kolejne lata przyniosą dalszy wzrost sprzedaży klawiatur z przełącznikami mechanicznymi, dlatego warto już w tej chwili wiedzieć coś na ich temat.

Mam nadzieję, że wiedza zawarta w tym poradniku ułatwi Wam zakup najlepszej klawiatury z przełącznikami mechanicznymi, gdyż większość profesjonalnych graczy pracuje już wyłącznie na sprzęcie tego typu.

blog comments powered by Disqus
Przełączniki Mechaniczne - Wyjaśniamy w Prosty Sposób Czym są i Jak Działają