PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Jak Wybrać Najlepszą Nawigację Samochodową? - Oto 8 Rzeczy, na Które Warto Zwrócić Uwagę

  • Dodano: 2 lata, 5 miesięcy temu
  • Ocena: (1) (0)
Jak Wybrać Najlepszą Nawigację Samochodową? - Oto 8 Rzeczy, na Które Warto Zwrócić Uwagę

Podróżowanie nigdy nie było tak wygodne jak dziś. Zamiast męczyć się z tradycyjną mapą i zadawać sobie pytanie, czy zaznaczona na niej droga jeszcze istnieje, możemy wyposażyć się w wygodną nawigację, która poprowadzi nas prosto do celu. Wiele samochodów ma tę opcję już wbudowaną, jednak w dalszym ciągu po naszych drogach poruszają się auta starsze, gdzie o nawigacji nie może być mowy, a jeśli już – to o niezbyt doskonałej. Na co zwrócić uwagę przy zakupie nawigacji?

1. Mapy

Jedną z najważniejszych kwestii jest to, gdzie tak naprawdę będziemy chcieli podróżować. Jeśli nie planujemy podróży zagranicznych, możemy zdecydować się na tańszy wariant z mapą Polski. Gdy jednak nasze plany obejmują dalsze wyjazdy, niezbędne będą dokładne mapy państw Europy. Zwróćmy także uwagę na to, jak często są one aktualizowane. Nie ma nic bardziej irytującego, niż ciągłe gubienie sygnału, bądź wskazywanie, że jesteśmy w zupełnie innym miejscu, niż ma to miejsce w rzeczywistości. Mapy muszą być przy tym na tyle rozbudowane, by wskazywać konkretne obiekty i miejsca. W ten sposób dużo łatwiej trafisz do celu.


Ranking i Porównanie Ofert Komórkowych - Najlepsze Abonamenty i Prepaid - Czerwiec 2018

2. Szybkość działania

Inną denerwującą rzeczą jest powolne działanie nawigacji. Poruszanie się po mieście wymaga sprawnych i szybkich obliczeń, a ewentualna zmiana trasy powinna być natychmiastowa. Modele wyposażone w słaby procesor nie są po prostu w stanie nadążyć za naszą jazdą. Zanim zasugerują inną trasę, znajdziemy się już kilkaset metrów dalej. Korzystanie z takiego urządzenia będzie udręką.

nawigacja

3. Ekran

Nie warto kierować się wyłącznie wielkością ekranu. Ważna jest także jego jasność, głębia kolorów i rozdzielczość. Ktokolwiek miał do czynienia z nawigacją, która była zbyt ciemna, by dostrzec cokolwiek w dużym słońcu, ten wie jakie to uciążliwe. Wiele urządzeń nie posiada wcale regulacji jasności, co jest niedopuszczalne. W słońcu nie będziemy widzieć nic, zaś podczas jazdy w nocy będziemy przez nią oślepiani. Zwróć uwagę także na rozdzielczość, by wszelkie symbole i ikony były wystarczająco czytelne. W innym przypadku dostaniemy rozpikselowaną papkę. Testując różne nawigacje sprawdź jakość ekranu dotykowego. Powinien dawać się obsługiwać delikatnie i precyzyjnie, bez przykładania zbyt dużej siły. Gorszej jakości ekrany trzeba będzie obsługiwać czymś twardym, np. długopisem. Jest to bardzo niewygodne, szczególnie, gdy chcemy szybko kliknąć konkretną opcję w czasie jazdy.

4. Precyzja

Decydując się na tańszą nawigację, dosyć szybko możemy wpaść w pułapkę nieprecyzyjności. Często sam wskaźnik obejmuje połowę dzielnicy, a dalsze zbliżenie nie jest możliwe. Jaki będzie skutek? Nigdy nie będziemy w stanie określić, czy mamy skręcić już teraz, czy może w kolejną przecznicę, oddaloną o kilkadziesiąt metrów. Takie nawigacje pozwolą nam co najwyżej na dotarcie w bliżej nieokreśloną część miasta. Na precyzyjne poprowadzenie „aż pod drzwi” nie mamy co liczyć.

nawigacja 2

5. Asystent pasa ruchu

Teraz zajmiemy się kolejną kwestią, która wiąże się bezpośrednio z precyzją – asystentem pasa ruchu. To wręcz niezbędna opcja w każdym miejscu, gdzie skrzyżowanie jest choć odrobinę bardziej skomplikowane, niż zwykłe równorzędne. Dobra nawigacja nie tylko podpowie nam, że należy skręcić w lewo, ale dokładnie pokaże nam jak to zrobić. Poprowadzi nas odpowiednimi pasami ruchu jak po sznurku, dzięki czemu nasza rola sprowadzi się do posłusznego wykonywania poleceń. Dlaczego to takie ważne? Wystarczy wyobrazić sobie skrzyżowanie, gdzie co prawda musimy skręcić w lewo, lecz czynimy to... zjeżdżając prawym pasem na ślimak znajdujący się pod wiaduktem, czyli de facto jedziemy cały czas w prawo. Jeśli trzymalibyśmy się w takiej sytuacji lewego pasa w oczekiwaniu na lewoskręt, zapewne przegapilibyśmy właściwy zjazd.

6. Bateria

Podstawowym źródłem zasilania nawigacji jest bez wątpienia gniazdo zapalniczki samochodowej. Wielu producentów wykorzystuje ten fakt, by wsadzić do swojego urządzenia małą, tanią baterię. Jej zadaniem jest właściwie tylko podtrzymanie działania nawigacji, w momencie gdy np. wyłączymy silnik. Nawet naładowana do pełna, wytrzyma zaledwie kilkadziesiąt minut pracy urządzenia. Zakup takiego modelu w wielu przypadkach może okazać się błędem. Jeśli chcemy korzystać z nawigacji na rowerze, bądź pieszo, koniecznie wybierzmy tę z mocniejszą baterią. Duża  pojemność przyda się też w tych samochodach, w których podłączenie czegokolwiek do gniazda zapalniczki uniemożliwia np. włożenie kubka z napojem do uchwytu. Wtedy zdecydowanie lepiej korzystać z energii baterii, aby w tym czasie móc napić się ulubionej kawy.

nawigacja 3

7. Funkcje dodatkowe

Niezwykle przydatne mogą okazać się opcje dodatkowe nawigacji, takie jak np. informacja o wypadkach, o niskich mostach, asystent pasa ruchu, baza POI, baza fotoradarów czy asystent parkowania. Tryb pieszy pozwoli zaś nam na znakomite odnalezienie się tam, gdzie nie dotrzemy samochodem, choćby w centrach dużych miast. Każda z nawigacji posiada mnóstwo takich użytecznych smaczków, dlatego dobrze jest dobrać taką, która będzie idealna właśnie dla nas.

8. Jeździsz rowerem, motocyklem, albo ciężarówką?

Jeśli poruszasz się także jakimś innym rodzajem transportu, np. rowerem, motocyklem albo ciężarówką, warto rozejrzeć się za urządzeniem przeznaczonym specjalnie do takich celów. Bez wątpienia pozwoli Ci to na wybranie znacznie lepszej trasy, na której nie spotkasz przeszkód. Jadąc ciężarówką nie utkniesz pod niskim wiaduktem i nie będziesz musiał zawracać, gdy przed Tobą pojawi się wąski mostek z ograniczeniem masy pojazdu do 2,5 t, podczas gdy Twój pojazd waży ponad 10 razy tyle. Z drugiej zaś strony wąskie mostki i miejsca, gdzie nie można wjechać samochodem, będą świetnym miejscem na to, by jeździć po nich rowerem. Nawigacja dla rowerzystów wybierze takie trasy, które będą dla Ciebie najwygodniejsze i najbezpieczniejsze. Wskaże ci wszystkie drogi, ścieżki rowerowe i skróty, których próżno szukać w tradycyjnych nawigacjach samochodowych. Pomyśl o tym przed zakupem.

nawigacja 4

Wybór nawigacji samochodowych jest bardzo duży, a producenci prześcigają się we wprowadzeniu dodatkowych funkcji. Wykorzystaj to do tego, by wybrać taką, która będzie najlepiej dostosowana do Twoich potrzeb. Kierując się powyższymi kwestiami na pewno zwrócisz uwagę na najważniejsze i najbardziej przydatne cechy.

blog comments powered by Disqus
Jak Wybrać Najlepszą Nawigację Samochodową? - Oto 8 Rzeczy, na Które Warto Zwrócić Uwagę
Autor: Szymon Sonik