Jak Wybrać Najlepszą Nawigację Samochodową? - Oto 8 Rzeczy, na Które Warto Zwrócić Uwagę

Jak Wybrać Najlepszą Nawigację Samochodową? - Oto 8 Rzeczy, na Które Warto Zwrócić Uwagę

Podróżowanie nigdy nie było tak wygodne jak dziś. Zamiast męczyć się z tradycyjną mapą i zadawać sobie pytanie, czy zaznaczona na niej droga jeszcze istnieje, możemy wyposażyć się w wygodną nawigację, która poprowadzi nas prosto do celu. Wiele samochodów ma tę opcję już wbudowaną, jednak w dalszym ciągu po naszych drogach poruszają się auta starsze, gdzie o nawigacji nie może być mowy, a jeśli już – to o niezbyt doskonałej. Na co zwrócić uwagę przy zakupie nawigacji?

1. Mapy

Jedną z najważniejszych kwestii jest to, gdzie tak naprawdę będziemy chcieli podróżować. Jeśli nie planujemy podróży zagranicznych, możemy zdecydować się na tańszy wariant z mapą Polski. Gdy jednak nasze plany obejmują dalsze wyjazdy, niezbędne będą dokładne mapy państw Europy. Zwróćmy także uwagę na to, jak często są one aktualizowane. Nie ma nic bardziej irytującego, niż ciągłe gubienie sygnału, bądź wskazywanie, że jesteśmy w zupełnie innym miejscu, niż ma to miejsce w rzeczywistości. Mapy muszą być przy tym na tyle rozbudowane, by wskazywać konkretne obiekty i miejsca. W ten sposób dużo łatwiej trafisz do celu.


Jaki Wybrać Tablet 2w1 dla Ucznia/Studenta?

2. Szybkość działania

Inną denerwującą rzeczą jest powolne działanie nawigacji. Poruszanie się po mieście wymaga sprawnych i szybkich obliczeń, a ewentualna zmiana trasy powinna być natychmiastowa. Modele wyposażone w słaby procesor nie są po prostu w stanie nadążyć za naszą jazdą. Zanim zasugerują inną trasę, znajdziemy się już kilkaset metrów dalej. Korzystanie z takiego urządzenia będzie udręką.

Sprawdź zaawansowaną nawigację MIO

3. Ekran

Nie warto kierować się wyłącznie wielkością ekranu. Ważna jest także jego jasność, głębia kolorów i rozdzielczość. Ktokolwiek miał do czynienia z nawigacją, która była zbyt ciemna, by dostrzec cokolwiek w dużym słońcu, ten wie jakie to uciążliwe. Wiele urządzeń nie posiada wcale regulacji jasności, co jest niedopuszczalne. W słońcu nie będziemy widzieć nic, zaś podczas jazdy w nocy będziemy przez nią oślepiani. Zwróć uwagę także na rozdzielczość, by wszelkie symbole i ikony były wystarczająco czytelne. W innym przypadku dostaniemy rozpikselowaną papkę. Testując różne nawigacje sprawdź jakość ekranu dotykowego. Powinien dawać się obsługiwać delikatnie i precyzyjnie, bez przykładania zbyt dużej siły. Gorszej jakości ekrany trzeba będzie obsługiwać czymś twardym, np. długopisem. Jest to bardzo niewygodne, szczególnie, gdy chcemy szybko kliknąć konkretną opcję w czasie jazdy.

4. Precyzja

Decydując się na tańszą nawigację, dosyć szybko możemy wpaść w pułapkę nieprecyzyjności. Często sam wskaźnik obejmuje połowę dzielnicy, a dalsze zbliżenie nie jest możliwe. Jaki będzie skutek? Nigdy nie będziemy w stanie określić, czy mamy skręcić już teraz, czy może w kolejną przecznicę, oddaloną o kilkadziesiąt metrów. Takie nawigacje pozwolą nam co najwyżej na dotarcie w bliżej nieokreśloną część miasta. Na precyzyjne poprowadzenie „aż pod drzwi” nie mamy co liczyć.

5. Asystent pasa ruchu

Teraz zajmiemy się kolejną kwestią, która wiąże się bezpośrednio z precyzją – asystentem pasa ruchu. To wręcz niezbędna opcja w każdym miejscu, gdzie skrzyżowanie jest choć odrobinę bardziej skomplikowane, niż zwykłe równorzędne. Dobra nawigacja nie tylko podpowie nam, że należy skręcić w lewo, ale dokładnie pokaże nam jak to zrobić. Poprowadzi nas odpowiednimi pasami ruchu jak po sznurku, dzięki czemu nasza rola sprowadzi się do posłusznego wykonywania poleceń. Dlaczego to takie ważne? Wystarczy wyobrazić sobie skrzyżowanie, gdzie co prawda musimy skręcić w lewo, lecz czynimy to... zjeżdżając prawym pasem na ślimak znajdujący się pod wiaduktem, czyli de facto jedziemy cały czas w prawo. Jeśli trzymalibyśmy się w takiej sytuacji lewego pasa w oczekiwaniu na lewoskręt, zapewne przegapilibyśmy właściwy zjazd.

Jedna z najlepszych nawigacji firmy TomTom!

6. Bateria

Podstawowym źródłem zasilania nawigacji jest bez wątpienia gniazdo zapalniczki samochodowej. Wielu producentów wykorzystuje ten fakt, by wsadzić do swojego urządzenia małą, tanią baterię. Jej zadaniem jest właściwie tylko podtrzymanie działania nawigacji, w momencie gdy np. wyłączymy silnik. Nawet naładowana do pełna, wytrzyma zaledwie kilkadziesiąt minut pracy urządzenia. Zakup takiego modelu w wielu przypadkach może okazać się błędem. Jeśli chcemy korzystać z nawigacji na rowerze, bądź pieszo, koniecznie wybierzmy tę z mocniejszą baterią. Duża  pojemność przyda się też w tych samochodach, w których podłączenie czegokolwiek do gniazda zapalniczki uniemożliwia np. włożenie kubka z napojem do uchwytu. Wtedy zdecydowanie lepiej korzystać z energii baterii, aby w tym czasie móc napić się ulubionej kawy.

7. Funkcje dodatkowe

Niezwykle przydatne mogą okazać się opcje dodatkowe nawigacji, takie jak np. informacja o wypadkach, o niskich mostach, asystent pasa ruchu, baza POI, baza fotoradarów czy asystent parkowania. Tryb pieszy pozwoli zaś nam na znakomite odnalezienie się tam, gdzie nie dotrzemy samochodem, choćby w centrach dużych miast. Każda z nawigacji posiada mnóstwo takich użytecznych smaczków, dlatego dobrze jest dobrać taką, która będzie idealna właśnie dla nas.

Taniutka nawigacja Vordon!

8. Jeździsz rowerem, motocyklem, albo ciężarówką?

Jeśli poruszasz się także jakimś innym rodzajem transportu, np. rowerem, motocyklem albo ciężarówką, warto rozejrzeć się za urządzeniem przeznaczonym specjalnie do takich celów. Bez wątpienia pozwoli Ci to na wybranie znacznie lepszej trasy, na której nie spotkasz przeszkód. Jadąc ciężarówką nie utkniesz pod niskim wiaduktem i nie będziesz musiał zawracać, gdy przed Tobą pojawi się wąski mostek z ograniczeniem masy pojazdu do 2,5 t, podczas gdy Twój pojazd waży ponad 10 razy tyle. Z drugiej zaś strony wąskie mostki i miejsca, gdzie nie można wjechać samochodem, będą świetnym miejscem na to, by jeździć po nich rowerem. Nawigacja dla rowerzystów wybierze takie trasy, które będą dla Ciebie najwygodniejsze i najbezpieczniejsze. Wskaże ci wszystkie drogi, ścieżki rowerowe i skróty, których próżno szukać w tradycyjnych nawigacjach samochodowych. Pomyśl o tym przed zakupem.

Wybór nawigacji samochodowych jest bardzo duży, a producenci prześcigają się we wprowadzeniu dodatkowych funkcji. Wykorzystaj to do tego, by wybrać taką, która będzie najlepiej dostosowana do Twoich potrzeb. Kierując się powyższymi kwestiami na pewno zwrócisz uwagę na najważniejsze i najbardziej przydatne cechy. Sprawdź przy okazji nasz ranking TOP 10, w którym

Jakie nawigacje gps są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu nawigacji gps z 5/2017.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1VORDON 7 HD Europa VORDON 7 HD Europa Tu kupisz najtaniej!
2VORDON GPS 5 Europa VORDON GPS 5 Europa Tu kupisz najtaniej!
3Garmin Drive 50 LMT Garmin Drive 50 LMT Tu kupisz najtaniej!
4TomTom Start 25 EU Europa TomTom Start 25 EU Europa Tu kupisz najtaniej!
5TomTom Start 25 M EU Europa TomTom Start 25 M EU Europa Tu kupisz najtaniej!
6Navroad DRIVE AutoMapa Polska Navroad DRIVE AutoMapa Polska Tu kupisz najtaniej!
7Mio Spirit 7500 Polska Mio Spirit 7500 Polska Tu kupisz najtaniej!
8Garmin Dezl 770 LMT Europa Garmin Dezl 770 LMT Europa Tu kupisz najtaniej!
9TomTom Start 20 CEE Europa TomTom Start 20 CEE Europa Tu kupisz najtaniej!
10TomTom Start 60 Europa TomTom Start 60 Europa Tu kupisz najtaniej!
11Mio Spirit 7500 LM Europa Mio Spirit 7500 LM Europa Tu kupisz najtaniej!
12TomTom Trucker 6000 Truck Europa TomTom Trucker 6000 Truck Europa Tu kupisz najtaniej!
13Garmin Drive 60 LMT Garmin Drive 60 LMT Tu kupisz najtaniej!
14Maxcom Navi 503 MapaMap Polska Maxcom Navi 503 MapaMap Polska Tu kupisz najtaniej!
15Navroad ENOVO S NVMap Europa Truck Navroad ENOVO S NVMap Europa Truck Tu kupisz najtaniej!
16Manta GPS720 Easy Rider Europa Manta GPS720 Easy Rider Europa Tu kupisz najtaniej!
17TomTom Rider 40 CE Europa TomTom Rider 40 CE Europa Tu kupisz najtaniej!
18Navitel E700 Europa + Rosja Navitel E700 Europa + Rosja Tu kupisz najtaniej!
19myPhone myNAVI 5 Polska myPhone myNAVI 5 Polska Tu kupisz najtaniej!
20TomTom Start 20 Europa TomTom Start 20 Europa Tu kupisz najtaniej!
21Navitel E100 Navitel E100 Tu kupisz najtaniej!
22Mio Spirit 6900 LM Polska Mio Spirit 6900 LM Polska Tu kupisz najtaniej!
23VORDON GPS 7 Europa VORDON GPS 7 Europa Tu kupisz najtaniej!
24Mio Spirit 5400 LM Polska Mio Spirit 5400 LM Polska Tu kupisz najtaniej!
25TomTom GO 500 Europa TomTom GO 500 Europa Tu kupisz najtaniej!
26Lark FreeBird 50.9 GPS LarkMap Lark FreeBird 50.9 GPS LarkMap Tu kupisz najtaniej!
27TomTom Start 20 M Europa TomTom Start 20 M Europa Tu kupisz najtaniej!
28TomTom Start 25 M CEE Europa TomTom Start 25 M CEE Europa Tu kupisz najtaniej!
29TomTom GO 510 World TomTom GO 510 World Tu kupisz najtaniej!
30smartGPS SG730 MapaMap Polska smartGPS SG730 MapaMap Polska Tu kupisz najtaniej!

Zobacz więcej: Najciekawsze Nawigacje GPS - Ranking Specjalny TOP 30

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more