PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Jaki Rejestrator Jazdy Wybrać? Podpowiadamy na co Zwrócić Uwagę Przy Zakupie

  • Dodano: 2 lata, 3 miesiące temu
  • Ocena: (1) (0)
Jaki Rejestrator Jazdy Wybrać? Podpowiadamy na co Zwrócić Uwagę Przy Zakupie

Od kilku lat możemy zaobserwować na rynku ogromną popularność rejestratorów jazdy. Przed zakupem sprzętu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka jego funkcji.

Popularność rejestratorów samochodowych nie powinna nikogo dziwić. Dają nam idealny materiał dowodowy rozwiewający wątpliwości po np. stłuczce, a ich ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Abyś jednak nie rozczarował się zakupionym sprzętem, przygotowaliśmy listę rzeczy, o których trzeba pamiętać przy wyborze najlepszego wideorejestratora. Oto one:

Jaki Rejestrator Jazdy Wybrać? - Podpowiadamy na co Zwrócić Uwagę Przy Zakupie

Rozdzielczość

Nie będzie niczym odkrywczym jak napiszemy, że w przypadku rejestratorów jazdy najważniejsza jest jakość nagrania. Najlepiej celować od razu w kamerkę nagrywającą w FullHD (1920x1080), lub większych rozdzielczościach (zwanych czasem Ultra HD, czy Super HD). Absolutnym minimum jest zaś zwykłe HD, czyli 1280x720. Jeśli producent oferuje niższą rozdzielczość, lepiej poszukać czegoś innego, gdyż w takim przypadku otrzymamy rozmazany obraz, na którym trudno będzie cokolwiek dojrzeć. Rozczytanie tablicy rejestracyjnej może okazać się niemożliwe, a w niektórych przypadkach będzie to bardzo cenną informacją (np. jeśli sprawca ucieknie z miejsca wypadku).

Jakoś nagrania w nocy

Dobra jakość nagrania w czasie dnia to tylko połowa sukcesu. Równie ważny jest ostry, wyraźny obraz po zmroku. Pamiętajmy, że w czasie zimy ściemnia się bardzo wcześnie. Istotną rolę ma tutaj obiektyw, a raczej wartość przysłony, np. f/2.0, f/1.6 itd. Zasada jest taka, że czym mniejsza wartość, tym obiektyw jest jaśniejszy, a przez to lepiej radzi sobie w ciemności. Zwróć na to uwagę przed zakupem. Pomocne okażą się filmiki na Youtube, gdzie można obejrzeć przykładowe nagrania wykonane konkretnym modelem.

Kąt widzenia obiektywu

Zasadniczą kwestią, którą wyróżniają się wideorejestratory, jest szerokokątny obiektyw. Standardem jest 120 stopni. Pozwala na zebranie wszystkiego, co dzieje się przed maską. Tańsze rejestratory mają obiektyw o kącie 90 stopni. To zbyt mało. Pole widoku kamerki może być za wąskie, by dostrzec np. pojazd poruszający się na pasie obok.

Jaki Rejestrator Jazdy Wybrać? - Podpowiadamy na co Zwrócić Uwagę Przy Zakupie

Mocowanie

Najczęściej spotkamy się z dwoma rodzajami montażu. Pierwszy to zwykła przyssawka, którą możemy przyczepić do szyby albo gładkiego plastiku. Powinna być na tyle mocna, by swobodnie utrzymać sprzęt nawet na większych wybojach. Jeśli trzyma się niepewnie, z pewnością będzie odpadać, co w konsekwencji skończy się uszkodzeniem urządzenia. Nie warto sugerować się tutaj rozmiarami. Nieraz te mniejsze przyssawki są dużo mocniejsze, niż ich większe odpowiedniki. Najlepiej sprawdzić to samemu w sklepie. Drugi typ mocowania to przylepne taśmy. Sprawdzą się tam, gdzie trzeba będzie przymocować uchwyt do nieco bardziej chropowatego podłoża. Jeśli chcesz korzystać z rejestratora w autobusie albo samochodzie ciężarowym, sprawdź czy mocowanie pozwala na ustawienie kamery pod kątem 90 stopni. Nie wszystkie modele to potrafią.


Znalazłem soundbar na Mundial 2018 - Co potrafi Polk Audio Signa S1?

Stabilizacja obrazu

Polskie drogi z pewnością pozostawiają wiele do życzenia. Wszechobecne dziury objawią się dużym trzęsieniem obrazu, więc aby to wyeliminować, dobrze jest wybrać model ze stabilizacją. Przeglądanie materiału będzie wygodniejsze i łatwiej ujrzymy na nagraniu drobne szczegóły.

Pojemność pamięci

Nie wszyscy to wiedzą, ale wysokiej jakości filmy potrzebują naprawdę sporej pamięci. Absolutnym minimum jest karta o pojemności 16 GB. Nagramy na niej około 2-3 godzin materiału w dobrej jakości. Możemy oczywiście ustawić gorszą jakość i nagrywać więcej, ale jest to słaby kompromis. Każdy producent zaznacza jaką maksymalną pojemność wspiera urządzenie. Niektóre modele rejestratorów mogą obsłużyć nawet kartę 128 GB. Czy jest ona potrzebna? Nie zawsze. Jeśli poruszamy się na krótkich trasach, zwykła szesnastka wystarczy. Niemal każdy rejestrator umożliwia nagrywanie w zapętleniu, więc nie musimy się martwić, że pojemność się skończy i przestanie działać. Usunie jedynie najstarszą część nagrania.

Jaki Rejestrator Jazdy Wybrać? - Podpowiadamy na co Zwrócić Uwagę Przy Zakupie

Czujnik przeciążeń (G-Sensor)

Czujnik przeciążeń, zwany też G-Sensorem to niezwykle przydatna funkcja, która w niektórych sytuacjach może uratować nam skórę. Jego działanie jest proste. Czujnik zapisuje nagranie w momencie, gdy dojdzie do silnego wstrząsu, np. podczas kolizji, wypadku czy wjechania w dużą dziurę. Dzięki temu nie zostanie ono nadpisane i posłuży nam jako dowód zdarzenia. Niektóre modele posiadają specjalny przycisk (oznaczony czerwonym albo pomarańczowym kolorem), pełniący identyczne zadanie.

GPS

Jeśli chcesz, by na filmiku wyświetlała się Twoja prędkość, z pomocą przyjdzie moduł GPS. W niektórych przypadkach, np. w celu udowodnienia niewinności, taka opcja okaże się bardzo przydatna. Niestety, jest to broń obosieczna i może obrócić się przeciwko Tobie. Jeśli w trakcie zdarzenia poruszałeś się ze zbyt dużą prędkością, wszystko zostanie udokumentowane. Rejestrator z dużym wyświetlaczem może też służyć jako licznik prędkości. Jeśli Twój podstawowy prędkościomierz przekłamuje, możesz się tym wesprzeć.

Tryb parkingowy

Tryb parkingowy zostanie doceniony przez każdego, kto kiedykolwiek doznał jakiejś stłuczki parkingowej. Dzięki niemu nawet jeśli ktoś porysuje ci samochód, albo uszkodzi przedni zderzak, wszystko zostanie nagrane. Wideorejestrator włączy się za każdym razem, gdy wykryje jakikolwiek ruch. Nie zawsze jest to jednak pożądane. Parkując przy ruchliwej drodze albo chodniku, będzie się włączał co chwile, zapychając niepotrzebnie pamięć. W niektórych przypadkach może się jednak przydać – wybór należy do Ciebie.

Zestaw DUAL – na przód i na tył

Jak zdążyłeś zapewne zauważyć, większość kamerek rejestruje tylko to, co dzieje się przed autem. Nietrudno jednak sobie wyobrazić sytuacje, gdzie wartość dowodową ma to, co zdarzyło się za samochodem. Całe szczęście na rynku dostępne są podwójne kamerki. Jedną montujemy zwyczajnie, na przedniej szybie, a drugą z tyłu pojazdu. Przy wyborze trzeba zwrócić uwagę na długość kabla, bowiem w dużych kombi i SUV-ach może go braknąć. Sprawdź także jakość nagrań obu kamer. Często jest ona znacznie gorsza, niż w przypadku jednego rejestratora, bo procesor musi poradzić sobie z dwoma źródłami obrazu. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, musimy liczyć się z większym wydatkiem, tak by obie kamery nagrywały w FullHD.

Jaki Rejestrator Jazdy Wybrać? - Podpowiadamy na co Zwrócić Uwagę Przy Zakupie

Powyższe wskazówki z pewnością pozwolą Ci na wybór najlepszego rejestratora jazdy. Kierując się konkretnymi danymi technicznymi, będziesz w stanie wybrać niezawodny sprzęt, który posłuży przez długi czas.

blog comments powered by Disqus
Jaki Rejestrator Jazdy Wybrać? Podpowiadamy na co Zwrócić Uwagę Przy Zakupie
Autor: Szymon Sonik