PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Olbrzymi laptop do gier - Test Lenovo Legion Y920

Jaką Klawiaturę Kupić – Radzimy w Najkorzystniejszym Wyborze!

  • Dodano: 2 lata, 11 miesięcy temu
  • Ocena: (1) (0)
Jaką Klawiaturę Kupić – Radzimy w Najkorzystniejszym Wyborze!

Większość z nas kiedy składa swój wymarzony zestaw komputerowy, zapomina o klawiaturze. Myślimy sobie „starczy coś za parę groszy, oby były klawisze”. Rzeczywistość jest jednak inna. Tanie, lub źle dobrane klawiatury potrafią uprzykrzyć życie. Producenci dostosowują swoje produkty do potrzeb posiadaczy komputerów, dzięki czemu na rynku można znaleźć klawiatury dopasowane do graczy, programistów czy osób, które zawodowo zajmują się pisaniem. Dobrze dopasowana można znacznie zwiększyć komfort pracy lub grania. Sprawdźmy czym kierować się przy wyborze.

Przewodowa czy bezprzewodowa

Klawiatury przewodowe wciąż dominują rynek. Nie ma w tym nic dziwnego. Wystarczy ją podłączyć do komputera i już wszystko działa. Nie trzeba przejmować się dodatkowym zasilaniem i bateriami, które potrafią szybko się wyczerpać. Podłączenie jest bardzo proste. Mamy do wyboru dwa złącza. Dawniej mieliśmy klawiatury obsługujące jedynie złącza PS/2, jednak te powoli wychodzą z użycia na rzecz uniwersalnego USB.

Ranking klawiatur dla graczy

Ci, którzy bardziej cenią sobie mobilność, mogą zdecydować się na klawiaturę bezprzewodowa, zasilaną bateriami typu AA lub AAA. To rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Do zalet na pewno można zaliczyć brak kabli plączących się na i pod biurkiem. Jest też kilka wad. Klawiatury bezprzewodowe mają nieco wolniejszy czas reakcji od tych na kablu. Dochodzi też konieczność wymiany baterii. Klawiatury bezprzewodowe podłączymy do komputera najczęściej za pomocą Bluetooth oraz podczerwieni, niektóre z nich obsługują także Wi-Fi.

rodzaj klawiatury

Mechanizm działania

Klawiatury można rozróżnić ze względu na mechanizm działania. Te najtańsze i zarazem najpopularniejsze mają w środku sprężyste gumki, które po wciśnięciu klawisza przesyłają odpowiedni sygnał do klawiatury. Wszystko działa tak jak w standardowych pilotach do telewizora.

Klawiatury mechaniczne to zupełnie inna bajka. Zarówno jeżeli chodzi o komfort pracy jak i cenę. Ten typ klawiatur do działania wykorzystuje przełączniki. Od typowych wyróżnia je o wiele większa sprężystość klawiszy – wystarczy lekkie naciśnięcie, aby uderzenie zostało zarejestrowane oraz żywotność, którą szacuje się nawet na 50 milionów kliknięć. Co prawda ten typ klawiatur jest głośniejszy od standardowych, ale to niska cena za jakość, którą dostaniemy.

Ergonomia pracy

Dla większość z nas wystarczą klasyczne klawiatury, które mają typowy, prostokątny lub lekko zaokrąglony kształt. Charakteryzują się tradycyjnym wykonaniem oraz układem klawiszy. Jest to sprawdzone i budżetowe rozwiązanie. Jednak dla tych, którzy od klawiatury oczekują czegoś więcej, stworzono klawiatury ergonomiczne.

klawiatury ergonomiczne

Klawiatury ergonomiczne są polecane osobom, które pracują na komputerze. Przy projektowaniu urządzeń tego typu wykorzystuje się zalecenia specjalistów zajmujących się ergonomią. Te klawiatury mają nie tylko ułatwiać pracę, ale także korzystnie wpływają na zdrowie. Korzystanie z nich podobno w mniejszym stopniu przyczynia się do powstawania chorób takich jak na przykład zespół cieśni nadgarstka, która prowadzi do bólów oraz odkształceń dłoni.

Klawiatury ergonomiczne cechują się bardzo zoptymalizowanym ułożeniem klawiszy, które są umieszczone pod kątem. Dzięki temu można na nich pisać bez odchylania nadgarstków oraz palców. Ten typ urządzeń ma także często dodatkowe podkładki pod nadgarstki, które nie obciążają stawów. Jeżeli dużo piszecie, warto zastanowić się nad taką inwestycją. Praca będzie wygodniejsza i nie narazimy się na utratę zdrowia.

Zabezpieczenia

Klawiatury są narażone na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, z tego powodu producenci wprowadzają szereg zabezpieczeń, które mają uchronić ją przed najpopularniejszymi zagrożeniami, takimi jak woda i kurz – to one najczęściej prowadzą do uszkodzeń klawiatury.

klawiatura

Całe szczęście, na rynku są dostępne klawiatury odporne na zalania. Oczywiście ten stopień może się różnić, a wraz z nim najprawdopodobniej rośnie też cena takiego urządzenia. Wszystko zależy więc od tego, czego potrzebujemy. Kupić możemy klawiaturę, która wytrzyma zalanie sokiem czy też innym napojem, dostaniemy też urządzenie, które pozostanie sprawne nawet po pełnym zanurzeniu w wodzie.

Kolejnym zagrożeniem jest kurz, który dostaje się pod klawisze i utrudnia pracę klawiszy. Powstały zatem urządzenia z odpowiednimi zabezpieczeniami. Te klawiatury są wyposażone w specjalne, dodatkowe silikonowe osłonki, które zapobiegają przedostawaniu się zabrudzeniom pod przyciski.

Dodatkowe klawisze - Sekcja numeryczna i multimedialna

Zdecydowana większość klawiatur posiada sekcję numeryczną. Jest to oddzielona wyspa klawiszy, na której znajdują się numery, niczym w kalkulatorze. Jest to bardzo pomocne, zwłaszcza kiedy wykonujemy prace biurowe związane z liczbami.

Większość rozwiązań ma swoje wady. Tak jest i w tym przypadku. Dodatkowa sekcja przycisków znacznie wydłuża klawiaturę, tylko czy to poważny problem? Klawiatura numeryczna to obowiązek jeżeli chcemy wykorzystywać urządzenie do pracy biurowej, a przyda się także w grach, kiedy będziemy chcieli przypisać pewne polecenia.

Nowoczesne klawiatury mają też szereg innych udogodnień. I nie mowa tutaj jedynie o przyciskach multimedialnych, za pomocą których szybko włączymy odtwarzacz filmów czy wyciszymy dźwięk. Niektóre z nowoczesnych klawiatur posiadają nawet ekrany dotykowe, które pozwolą na proste i szybkie uruchomienie najpotrzebniejszych nam funkcji. Chcemy uruchomić przeglądarkę internetową z wybraną grupą zakładek? Żaden problem, wystarczy jedno kliknięcie.

nowoczesne klawiatury

Podsumowanie

Nie ma urządzeń idealnych, jeżeli jednak chodzi o klawiatury, mamy szeroki wybór i bez trudu powinniśmy dopasować coś do naszych oczekiwań. Najważniejsza w wyborze powinna być wygoda i ergonomia pracy, jest to ważniejszy aspekt niż cena. Pamiętajmy o tym, że z klawiaturą spędzimy wiele lat. Nie powinniśmy więc lekceważyć tego wyboru.

blog comments powered by Disqus
Jaką Klawiaturę Kupić – Radzimy w Najkorzystniejszym Wyborze!