PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
5 cech, które powinna posiadać dobra lodówka

Jak Wybrać Lodówkę do Małego Mieszkania Lub Kawalerki?

Jak Wybrać Lodówkę do Małego Mieszkania Lub Kawalerki?

Wybór lodówki do małego lokum to nie lada zadanie, często przyprawiające właściciela lub najemcę takiego przybytku o spory ból głowy. Nie ma jednak co się martwić - kilka podstawowych spraw, o których musisz pamiętać pozwoli wybrać odpowiedni dla Ciebie sprzęt. Na co zwrócić uwagę? Na wydatek jakiego rzędu się przygotować? Czy w małej lodówce uda mi się wszystko zmieścić? Na te pytania odpowiadam w niniejszym artykule.

Wstęp

Cóż, nawet single muszą od czasu do czasu włożyć coś na ruszt. Zanim jednak przejdziemy do gotowania, musimy gdzieś nasze świeżo zakupione marchewki i szyneczkę umieścić. A jak wiadomo, te kuchnie, to teraz różne: i małe, i duże, a czasem nawet i średnie! Niestety, w kawalerkach to zwykle małe klitki, a często to po prostu korytarze prowadzące np. do łazienki. Mała przestrzeń wymaga nietuzinkowych rozwiązań nie tylko w kwestii rozkładu pokojów, ale również umieszczenia mebli i sprzętów. Dwumetrowa chłodziarko-zamrażarka z podwójnymi drzwiami, w 30 metrowym mieszkaniu nie tylko będzie wyglądała przekomicznie, ale prawdopodobnie będzie również zbędna (no chyba, że rodzina nadprzeciętnie duża), oraz stosunkowo droga w utrzymaniu. Jednak jak mawiał jeden z wieszczy narodowych: „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż marketingowcy nie gęsi i już nie takie problemy rozwiązywali”. Dlatego proponuję zerknąć co zaproponowali w stronę kawalerów czy też świeżo upieczonych małżeństw i par, a także i przede wszystkim, na co zwrócić uwagę przy zakupie lodówki do takiego małego mieszkania właśnie.

<< Sprawdź chłodziarko-zamrażarkę BEKO! >>

Electrolux EJ1800ADW

<< Zobacz sam - tani i niewielki model od marki Electrolux! >>

Wielkość i pojemność

Kwestia numer jeden. Na odpowiednią wielkość lodówki składa się co najmniej kilka zmiennych. Oczywiście szerokość, wysokość, a także głębokość – wielkości, które nas najbardziej ograniczają i w pewnej mierze decydują czy dany sprzęt możemy kupić czy nie. Przed wyjściem do sklepu czy przejrzeniem Internetu w poszukiwaniu wymarzonej lodówki, upewnij się na jakie wymiary możesz sobie pozwolić. Zmierz dokładnie przestrzeń, w której zamierzasz ją umieścić. Być może łatwiej będzie Ci, o ile jest to możliwe, sprawdzenie wymiarów poprzedniej np. w bazie danych producenta. Ale to rozwiązanie sprawdzi się jedynie w przypadku, jeżeli takową posiadasz, a takie dane są dostępne, oraz kiedy nie planujesz innego układu mebli kuchennych. Dla pewności jednak zawsze warto wziąć miarkę w ręce i upewnić się co do tych wartości. Koniecznie nie zapomnij również o pojemności chłodziarki oraz zamrażarki liczonych w litrach. To głównie ona rozstrzyga przecież o faktycznych możliwościach lodówek w kwestii pomieszczenia tam pewnej ilości produktów spożywczych. Dla jednej osoby powinna wystarczyć pojemność ok. 100 litrów. Pary powinny zastanowić się nad taką do 150 litrów.

Candy CCBS 5154X

<< Designerska lodówka od Candy w klasie A++ >>

Oszczędność

Klasa energetyczna A+ to właściwie minimalny standard jeśli chodzi o lodówki. Przykładowo model MPM-185-KB-20/A o pojemności chłodziarki 131 litrów, w klasie energetycznej A+, zużywa energię na poziomie 200 kWh na rok. Przy założeniu ceny 60 groszy za 1 kWh, roczne użytkowanie takiej lodówki powinno nas kosztować ok. 120 zł, czyli 10 zł miesięcznie. Niedużo, prawda? W klasie energetycznej A++, na przykładzie modelu  Amica FK265.3SAA o pojemności 149 litrów, lodówka zużywa ok. 172 kWh energii rocznie, czyli zapłacimy ok. 103 zł rocznie. Pieniądze te są więc niewielkie. Musimy odpowiednio wykalkulować, czy opłaca wydawać się nam trochę więcej na początek, aby potem zaoszczędzić, czy raczej lepiej kupić lodówkę w niższej klasie, ponieważ różnica zwróci się nam dopiero za kilka lat, a nawet kilkanaście lat.

<< Malutka lodówka od firmy MANTA >>

AMICA FD2285.4XI

<< Tania i mała lodówka z dyspenserem wody! >>

Design

Dla jednych ważny, dla innych nie. Dla jeszcze innych istotne jest jedynie to, żeby lodówka po prostu nie była brzydka. Najczęściej klasyczne, białe lodówki są najtańsze, co jednak nie zawsze jest regułą. W kwestii małych, designerskich lodówek, stylizowanych na urządzenia z lat 50. zeszłego wieku, dominuje firma Smeg Retro. Jeżeli jednak chcemy wyróżnić się na tym tle i zakupić chłodziarko-zamrażarkę tej firmy, powinniśmy szykować się na spory wydatek. Mała lodówka o pojemności 130 litrów, to wydatek od 3 do 6 tysięcy złotych. Za taką cenę możemy kupić sobie sprzęt o nowoczesnym wyglądzie i z o wiele lepszymi parametrami.

<< Klasyczna lodówka Gorenje! >>>

SMEG Retro 50's FAB10HLB

<< Lodówka w klimiacie skandynawskim? Sprawdź SMEG. >>

Cena

Małe lodówki to najczęściej niewielki wydatek – poza wspomnianą w poprzednim akapicie marką Smeg Retro. Ceny kształtują się od ok. 500 zł do 1500 zł. Każdy więc znajdzie coś dla siebie. Warto zwrócić uwagę, że najczęściej lodówki o niewielkiej pojemności nie posiadają dodatkowych funkcji, takich jak No Frost, czy opcja szybkiego chłodzenia. Co oczywiste, nie znajdziemy w nich także zewnętrznego podajnika lodu. Nie każdemu jednak te funkcje są potrzebne, a są osoby, które również narzekają np. na funkcję No Frost, przez którą jedzenie w lodówce łatwiej się wysusza. Jeżeli jednak oczekujemy tego typu funkcji i udogodnień, powinniśmy sprawić sobie po prostu większy model. Pytanie tylko, czy zmieści się on w naszej małej kuchni…

MPM MPM-46-CJ-03/A

<< Lodówka do naprawdę małej kuchni! >>

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, które wskazałem w artykule, powinieneś mieć już spore pojęcie o tym, na co zwrócisz uwagę podczas najbliższego zakupu lodówki. Małe chłodziarko-zamrażarki, przy odpowiedniej umiejętności układania w nich zakupów, powinny spokojnie sprawdzić się zarówno dla kawalera jak i pary, przy codziennym ich uzupełnianiu, jak i co tygodniowych, większych zakupach. Może i nie będzie to szczególnie wygodne rozwiązanie, ale oprócz stania się ekspertem w dziedzinie wyobraźni przestrzennej, zaoszczędzimy nasze pieniądze i cenne miejsce. Być może w wyborze pomoże Ci nasz ranking tanich lodówek?

blog comments powered by Disqus
Jak Wybrać Lodówkę do Małego Mieszkania Lub Kawalerki?