PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Jaką Lodówkę Kupić? — Oto Rzeczy o Których Musisz Pamiętać Przed Zakupem

  • Dodano: 2 lata, 3 miesiące temu
  • Ocena: (1) (0)
Jaką Lodówkę Kupić? — Oto Rzeczy o Których Musisz Pamiętać Przed Zakupem

Lodówka to podstawowy i zupełnie niezbędny sprzęt w każdym gospodarstwie domowym. Nic więc dziwnego, że zanim ją wybierzesz, musisz się dobrze zastanowić. W końcu to urządzenie ma Ci służyć nie rok i nie dwa, a co najmniej kilka, więc musi być solidne, funkcjonalne i dobrze wykonane. Jak kupić lodówkę, aby szybko nie pożałować swojego zakupu? Zapraszamy na nasz poradnik.

Klasa energetyczna lodówki

Pierwszą rzeczą, na którą zawsze warto zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu elektronicznego działającego całą dobę, jest klasa energetyczna. To właśnie od niej zależy pobór prądu i wysokość rachunków. Przedział klas oznacza się literami: od A do G. Obecnie na rynku znajdziesz nawet takie lodówki, które oznaczone są jako A+++ (najbardziej oszczędne). Oczywiście, klasa ma wpływ na cenę, ale współcześnie już nie tak wielki. Zdecydowana większość producentów stara się, by ich sprzęty były jak najbardziej przyjazne konsumentom, dlatego klasa A jest już standardem. Być może, na pierwszy rzut oka wydaje Ci się, że różnice w poborze prądu, a co za tym idzie w wysokości rachunków wcale nie są takie duże, jednak wystarczy spojrzeć na tę kwestię perspektywicznie i policzyć, ile pieniędzy zostanie w kieszeni po 12 czy 24 miesiącach działania takiej lodówki.


Znalazłem soundbar na Mundial 2018 - Co potrafi Polk Audio Signa S1?

Wielkość lodówki

Następnym aspektem, któremu należy się przyjrzeć, jest rozmiar lodówki. Tutaj sprawa jest prosta i szybko podejmiesz właściwą decyzję. Jeśli mieszkasz sam lub potrzebujesz lodówki jedynie na użytek dwóch osób, z całą pewnością wystarczy małej lub średniej wielkości lodówka jednodrzwiowa. Jeśli zaś w niedalekiej przyszłości planujesz założenie rodziny albo już teraz razem z Tobą z lodówki będzie korzystać co najmniej kilka osób, dobrze pomyśleć o większym rozmiarze.

wielkość lodówki

Lodówka z zamrażalnikiem

Wiele osób nie wyobraża sobie lodówki bez funkcji zamrażania produktów żywnościowych, co ma swoje odzwierciedlenie na rynku — zdecydowana większość tego typu urządzeń posiada wbudowany zamrażalnik. Może on znajdować się na dole lub górze lodówki z oddzielnymi drzwiami lub też być wbudowany w chłodziarkę jako mała półka. Ta ostatnia opcja raczej nie jest przeznaczona dla dużych rodzin i osób, które robią zakupy na zapas.

Drzwi lodówki

Najpopularniejsze lodówki to te jednodrzwiowe, ponieważ zajmują mało miejsca, a jednocześnie, jeśli są wysokie, dużo pomieszczą. Jednak oprócz nich, można spotkać się także z dwudrzwiowymi, które mają dwie opcje otwierania: do siebie oraz na boki (tzw. side by side). Lodówki dwudrzwiowe są dużo bardziej pojemne, często po jednej stronie mieści się chłodziarka, a po drugiej zamrażalka. Zdecydowanie najwięcej mogą pomieścić urządzenia typu side by side, szacuje się, że nawet do ponad 500 litrów. To obecnie najdroższe lodówki na rynku, a ich posiadanie wymaga dużej i przestronnej kuchni. W kontekście drzwi warto jeszcze pamiętać, by upewnić się, że mają one funkcję otwierania się zarówno na prawą, jak i lewą stronę. Dzięki temu umieścisz lodówkę w wygodnym dla siebie miejscu.

lodówki wolnostojące

Agregaty i termostaty

Czas na bardzo ważne elementy każdej lodówki, czyli agregat chłodzący urządzenie oraz termostat odpowiedzialny za utrzymanie temperatury. Najczęściej w chłodziarko-zamrażarkach znajduje się jeden agregat i jeden termostat, wspólnie odpowiadające za obie części. Jednak lepszą opcją jest sprzęt posiadający dwa termostaty — wtedy możesz oddzielnie ustawić temperaturę dla lodówki i dla zamrażarki, a taka lodówka dużo lepiej poradzi sobie z zamrażaniem.

Czas utrzymania temperatury bez zasilania

Choć rzadko o tym myślimy, to jednak czasami zdarzają się wydarzenia losowe, które odcinają nas od dostaw prądu. Warto zdać sobie z tego sprawę i wziąć pod uwagę czas utrzymania temperatury wewnątrz lodówki bez zasilania. Jeśli wiesz, że w Twojej okolicy często zdarzają się jakieś awarie, a ich naprawa nie jest natychmiastowa, weź pod uwagę urządzenia, które trzymają temperaturę przez kilkanaście godzin.

Poziom hałasu lodówki

Nikt nie lubi, kiedy urządzenie elektryczne głośno chodzi. Jeśli mieszkasz w kawalerce, gdzie sypialna połączona jest z aneksem kuchenny, szczególnie powinieneś o tym pomyśleć. Za najcichsze uchodzą urządzenia, których poziom hałasu wynosi około 38 dB.

poziom hałasu lodówek

Dodatkowe funkcje lodówki

Powyższe parametry są najważniejsze i to z nimi należy przede wszystkim zapoznać się przed zakupem, ale to jednak nie koniec opcji, jakie oferują nam producenci lodówek. Coraz częściej można spotkać się z funkcją No Frost, czyli systemem, który sprawia, że urządzenie jest bezszronowe. No Frost zapobiega osadzaniu się szronu, dzięki czemu nie musisz się już martwić o rozmrażanie lodówki. Inne przydatne funkcje to: alarm, gdy drzwi są niedomknięte, opcje „wakacje”, gdy chcesz, by lodówka pobierała mniej prądu, komora zero, gdzie można przechowywać produkty o krótkim terminie przydatności do spożycia, urządzenie do produkcji kostek lodu czy też powłoka antybakteryjna.

>>> Dowiedz się więcej na temat zakupu lodówki z systemem No Frost!

Jak widzisz, kupując lodówkę trzeba zastanowić się nad wieloma parametrami oraz funkcjami. Duże znaczenie mają przede wszystkim Twoje potrzeby, a także warunki mieszkaniowe — mała, jednodrzwiowa lodówka zmieści się w każdej kuchni i będzie odpowiednia dla jednej czy dwóch osób, a z kolei side by side zdecydowanie wymaga przestrzeni, jednocześnie odwdzięczając się ogromną pojemnością, idealną dla dużej rodziny. Jeśli nadal masz wątpliwości, jaką lodówkę wybrać, zajrzyj do naszego rankingu najpopularniejszych urządzeń chłodząco-zamrażających. Może któryś z przedstawionych modeli okaże się Twoim numerem jeden.

blog comments powered by Disqus
Jaką Lodówkę Kupić? — Oto Rzeczy o Których Musisz Pamiętać Przed Zakupem
Autor: Szymon Sonik