PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Jaki Smartfon Wybrać – Doradzamy w Najlepszym Wyborze!

  • Dodano: 2 lata, 4 miesiące temu
  • Ocena: (1) (0)
Jaki Smartfon Wybrać – Doradzamy w Najlepszym Wyborze!

Smartfony już dawno temu zastąpiły zwykłe telefony. Tu już nie są wyłącznie urządzenia do dzwonienia i wymiany SMS-ów, dzięki nim zrobimy zdjęcie, obejrzymy film, posłuchamy muzyki czy przejrzymy ulubione strony internetowe. Wybór smartfonu to poważna decyzja, więc zanim dokonamy zakupu, warto wiedzieć na co zwracać uwagę.

Dlaczego powinniśmy posiadać smartfon?

Oczywiście nikt nie wymusza na nas posiadania tego urządzenia. Wciąż na rynku dostępne są tradycyjne telefony. Tylko czy w czasach, w których technologia posunęła się tak do przodu, nie lepiej zamienić zwykły telefon na urządzenie, które z całą pewnością można określić mianem uniwersalnego? Aparat o rozdzielczości 3 megapikseli i funkcja budzika to dziś nie jest wszystkim, co mogą nam zaoferować inteligentne telefony. Doskonale sprawdzą się jako przenośna platforma multimedialna, na której pogramy w najnowsze gry, posłuchamy muzyki i obejrzymy film w wysokiej rozdzielczości, ale także jako narzędzie, dzięki któremu załatwimy wszystkie czynności związane z pracami biurowymi.

Smartfony kuszą nas mnogością zastosowań i udogodnień, a różnorodność modeli pozwala dopasować je do indywidualnych potrzeb każdego z nas. Pierwszym krokiem do znalezienia idealnego smartfona jest zadanie sobie pytania, czego od niego wymagamy? Czy ma on służyć do czynności  stricte biznesowych, (edycja dokumentów oraz łatwe pisanie maili) czy raczej będziemy wykorzystywać go do celów multimedialnych?

Jaki Smartfon Wybrać – Doradzamy w Najlepszym Wyborze!

Ile powinniśmy zapłacić za smartfon?

Starajmy się nie oszczędzać za wszelką cenę, jednak nie trzeba też przepłacać. Popadanie w skrajność nie jest wskazane, aczkolwiek cena naszego inteligentnego telefonu powinna zależeć głównie od tego, do czego będzie wykorzystywany i jak często? 


Na początku zastanówmy się od czego zależy cena danego urządzenia? Głównie od jego parametrów. Im wyższa specyfikacja, a w tym mocniejszy procesor i większa liczba pamięci RAM, tym cena staje się wyższa. Wspomniana cena może też wzrosnąć w zależności od pojemności akumulatora, jakości użytych materiałów oraz zaimplementowanego aparatu fotograficznego i innych dodatków, takich jak np. technologia NFC, która umożliwia szybki przesył danych na odległość.

Zatem, ile powinniśmy wydać na smartfon? Ceny podobnych urządzeń sięgają nawet 4000 zł, ale solidny model, który powinien zadowolić typowego użytkownika dostać można już od 400 do 1000 zł. Trudno stwierdzić jednoznacznie, jednak jedno jest pewne, jeżeli wydamy zbyt mało, urządzenie może nie spełniać swojej funkcji, co doprowadzi do niemiłego rozczarowania. Jeżeli jednak wydamy zbyt wiele, nasza kieszeń ucierpi, a z większości funkcji smartfona możemy nawet nie skorzystać.

System operacyjny ma znaczenie

Tak naprawdę to pierwsze kryterium, którym powinniśmy kierować się wybierając słuchawkę pod siebie. Od systemu zależą bowiem dostępne funkcje, a nawet sposób działania samego urządzenia. Warto więc rozważyć wszystkie opcje. Co mamy do wyboru?

•    Android – to wciąż najpopularniejszy system, który nadal ma wiele do zaoferowania. Pomimo sporej konkurencji, urządzeń opartych na tym systemie wciąż jest najwięcej. Trudno się temu dziwić, gdyż system ten z reguły jest dość stabilny, szybki, ma relatywnie niskie wymagania i powstało na niego dziesiątki tysięcy przydatnych aplikacji (większość z nich jest darmowa), a dodatkowo użytkownicy mogą go w prosty sposób dostosować do własnych potrzeb. Idealnie sprawdzi się u osób, które chciałby korzystać z telefonu jako przenośnego narzędzia multimedialnego Ludzie poszukujących OS-u otwartego i łatwego w modyfikacji będą nad wyraz zadowoleni.
 

•    Windows Phone / Windows 10 Mobile – jest to mobilny system Microsoftu, który dzięki swojej wyżyłowanej specyfikacji nie schodzi poniżej pewnego poziomu, zarówno pod względem wydajności jak i bezpieczeństwa. Co prawda, cechuje się mniejszą liczbą aplikacji niż konkurencyjny system Google, jednak wszystkie wydają się znacznie bardziej dopracowane. System szczególnie spodoba się użytkownikom biznesowym, którzy oczekują dużej niezawodności. Trzeba się jednak liczyć z tym, iż obecnie system tej został "uśmiercony" przez giganta z Redmond!

•    iOS – system, który jest dostępny wyłącznie w ofercie urządzeń od Apple. Cechuje się on zamkniętą hermetycznie budową (brak możliwości modyfikowania kodu systemu oraz uproszczona personalizacja), jednak dzięki temu jest stabilny, szybki i niezwykle prosty w obsłudze. Dodatkowo jest wyposażony w całą gamę narzędzi oraz dodatków. iOS to idealny pomost pomiędzy Androidem a Windows Phone / Windows 10 Mobile.

Jaki Smartfon Wybrać – Doradzamy w Najlepszym Wyborze!

Odpowiednie specyfikacje 

Smartfon to urządzenie mobilne, które działa na podobnych zasadach, co przysłowiowy "blaszak". Kupując go musimy mieć na uwadze przede wszystkim dwa parametry– taktowanie procesora oraz ilość pamięci RAM. Procesor jest mózgiem każdego urządzenia tego typu. Jeśli jest zaawansowany technologicznie, a jego taktowanie będzie odpowiednio wysokie, system będzie działał responsywnie i stabilnie, co przyczyni się do szybszego działania różnej maści aplikacji. Na szybszych procesorach nie dojrzymy problemów z uruchamianiem najnowszych gier czy filmów w wysokiej rozdzielczości. Aktualnie trudno patrzeć poważnie na smartfon z procesorem poniżej 1 GHz z dwoma rdzeniami na pokładzie.

Równie ważna jest także ilość pamięci operacyjnej. Obecnie urządzenia najwyższej klasy oferują od 4 GB do nawet 6 GB pamięci RAM, te gorszej klasy również nie schodzą poniżej 2 GB.

Ekran

Ważnym elementem smartfona jest ekran. Jemu również powinniśmy się dokładnie przyjrzeć przed zakupem. Powinien być odpowiednio jasny oraz wyraźny, aby nie męczył oczu. Kontrast również powinien być na stosownym poziomie, a i wielkość samej matrycy także ma tutaj kluczowe znaczenie! Nie może być na tyle mała, żeby utrudniać nam dostrzeżenie żądanych treści. Wybór zbyt wielkiego ekranu nie jest dobry, bowiem jego poręczność na tym cierpi. To nie tablet, choć phablet nie jest całkowicie wykluczoną opcją.Czy ja już nie wspominałem o skrajnościach...

Jaki Smartfon Wybrać – Doradzamy w Najlepszym Wyborze!


Znaczącą rolę odgrywa technologia wykonania ekranu oraz jego rozdzielczość. Telefony z ekranem IPS wyróżniają się zadowalającymi kątami widzenia i wysoką ostrością. Z kolei technologia AMOLED pozwala korzystać z ekranu bez jego podświetlenia. Sprawia, że telefon jest cieńszy i znacznie lżejszy. Sama barwa kolorystyczna może spodobać się osobom, które wolą nieco większe natężenie kolorów (cieplejszą barwę). Rozdzielczość, w jakiej pracuje smartfon, powinna być dostosowana do rozmiarów ekranu, im większy ekran, tym wyższa rozdzielczość – to podstawowa zasada. Kto chciałby posiadać ekran w rozmiarze 5-cali i rozdzielczości 480x854 pikseli?!

Wybór idealnego smartfona to trudne zadania. Warto więc przed zakupem zastanowić się nad opisanymi powyżej kwestiami. Mamy nadzieję, że choć w niewielkim stopniu naświetliliśmy Wam sprawę Jeżeli jednak dalej będziecie się wahać, warto spojrzeć na aktualny ranking najlepszych smartfonów i telefonów w danej klasie, który także dla Was przygotowaliśmy. Nie zapomnijcie o tym, że możecie skierować swoje pytania do sekcji komentarzy, która znajduje się poniżej materiału. Czy wspominałem już o łapkach...

blog comments powered by Disqus
Jaki Smartfon Wybrać – Doradzamy w Najlepszym Wyborze!