PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Jaką Lodówkę Wolnostojącą Kupić? Pomagamy w Wyborze Chłodziarko-Zamrażarki

  • Dodano: 2 lata, 2 miesiące temu
  • Ocena: (0) (0)
Jaką Lodówkę Wolnostojącą Kupić? Pomagamy w Wyborze Chłodziarko-Zamrażarki

Kuchnia jest sercem każdego domu, to w niej przygotowuje się posiłki, przyjmuje gości i spędza większość czasu. Z kolei centralnym punktem każdej kuchni jest lodówka. Przywiązujemy coraz większą wagę do komfortu naszego życia i wygody, dlatego wybieramy coraz lepsze sprzęty gospodarstwa domowego. Jak wybrać najlepszą chłodziarko-zamrażarkę? Przedstawiamy poradnik, który pomoże Wam przy zakupie.

Klasa energetyczna

Każde urządzenie ma ustaloną klasę energetyczną. Nie inaczej jest w przypadku wolnostojących chłodziarko-zamrażarek. W przypadku lodówki jest to szczególnie ważne, ponieważ to urządzenie musi działać przez cały czas. Jak sprawdzić ile prądu pobiera? Nic prostszego. Wystarczy spojrzeć na etykietę od producenta lub opis urządzenia.

Czym tak naprawdę jest klasa energetyczna i dlaczego jest taka ważna? Ten parametr mówi nam, ile prądu pobiera dane urządzenie. Skala jest uniwersalna, a więc identyczna dla każdego producenta. Najmniej prądożerne urządzenia mają znaczenia A++, a te które pobierają najwięcej prądu oznaczone są jako D, a nawet G. Jednocześnie należy pamiętać, że sam pobór prądu zależy dodatkowo od pojemności lodówki. Średnio lodówka klasy A++ może zużyć około 200 kWh rocznie, a lodówka klasy B nawet do 500 kWh. Jak widać, różnica jest spora, a to przedkłada się na niższe rachunki oraz czystsze środowisko.

lodówka wolnostojąca

Rodzaj drzwi

Lodówki możemy podzielić ze względu na rodzaj zastosowanych drzwi oraz kierunek ich otwierania. Niektóre urządzenia posiadają dwie pary drzwi i otwierane są jak standardowa szafa, inne posiadają jedne drzwi otwierane do wewnątrz lub od zewnątrz. Ma to kluczowe znaczenie przy planowaniu wystroju kuchni i zanim kupimy lodówkę, musimy wiedzieć, w którym miejscu stanie. Całe szczęście, większość producentów lodówek daje nam wybór, w którą stronę drzwi mają się otwierać.

Możemy wyróżnić też lodówki jednodrzwiowe, dwudrzwiowe oraz side by side. Warto zauważyć, że lodówki jednodrzwiowe to najpopularniejszy, ale najmniejszy typ. Charakteryzują się niewielką pojemnością, dzięki czemu zajmują niewiele miejsca w kuchni. Lodówki dwudrzwiowe są większe i mają oddzielny zamrażalnik oraz chłodziarkę. Przeznaczone są do dużych mieszkań i dla rodzin wieloosobowych, które przechowują większe ilości pożywienia. Natomiast lodówki typu side by side to urządzenia o największej pojemności, w których znajduje się dwoje drzwi otwieranych na zewnątrz i położonych obok siebie. Zajmują najwięcej miejsca, ale mają też największą pojemność.

lodówki

Typ zamrażalnika

Przed zakupem powinniśmy spojrzeć na typ zamrażalnika, a dokładniej na jego pojemność oraz umiejscowienie. Jeżeli chodzi o położenie, wybory mamy dwa – zamrażalnik położony na dole lub na górze. Który wybrać? Dolna opcja zapewni nam większą pojemność i łatwiejszy dostęp do produktów, opcja górna pozwala zaoszczędzić miejsce w samej lodówce, da nam to większą przestrzeń na produkty, które nie wymagają mrożenia.

Dodatkowe funkcje w lodówkach

Producenci lodówek prześcigają się w nowych technologiach i cały czas dodają do swoich sprzętów coraz to nowsze funkcje, niektóre mniej przydatne, inne bardziej. Które powinny nas zaciekawić?

Na pewno przydatne są różne filtry oraz rozwiązania antybakteryjne, które polegają na zaimplementowaniu w lodówce odpowiedniej powłoki, która zabezpiecza wnętrze urządzenia przed rozmnażaniem się bakterii.

chłodziarko-zamrażarka

Przydatną funkcją jest także samorozmrażanie. Wszyscy wiemy jak uciążliwe jest rozmrażanie lodówki. Trzeba wyjąć wszystkie produkty i pozostawić ją na noc wyłączoną od prądu. Często towarzyszy temu przykry zapach oraz kałuża wody. Dzięki funkcji auto frost lodówka rozmraża się samoczynnie, a woda spływa do specjalnego pojemnika. Mamy też specjalne lodówki z funkcją no frost, które w ogóle nie wymagają rozmrażania.

Niektóre modele lodówek są wyposażone także w ekrany LCD, który umożliwia sterowanie poszczególnymi parametrami. Mogą też służyć jako kalendarz, zegarek lub notatnik, w którym zapiszemy na przykład listę brakujących produktów.

Rozmieszczenie półek i dodatkowe pojemniki

Większość lodówek ma wyjmowane półki, które można dowolnie regulować i ustawiać zgodnie z naszymi indywidualnymi oczekiwaniami. Warto jednak spojrzeć przed zakupem do wnętrza lodówki i zobaczyć czy mają dodatkowe pojemniki na przykład na jajka czy napoje. Niektóre modele, zwłaszcza te największe, posiadają dodatkowo pojemniki na kostki lodu i dozownik zimnej lody.

pojemniki i półki

Miejsce stania lodówki

Przed zakupem trzeba zastanowić się, w którym miejscy stanie nasza lodówka. Nasz wybór musi być uzależniony od wielkości kuchni i rozmieszczenia wszystkich mebli oraz innych sprzętów AGD.

Gdzie zatem postawić lodówkę? Na pewno nie może stanąć obok źródeł ciepła takich jak grzejniki, piekarniki czy kuchenki gazowe. Kiedy chłodziarka znajdzie się w pobliżu źródła ciepła, urządzenie może nie tylko popsuć się, ale również zwiększyć rachunki za prąd ze względu na nieustającą pracę. Należy również unikać ustawienia kuchenki mikrofalowej obok lub na lodówce.

Powinniśmy też zachować pewien odstęp od ściany, który nie powinien być mniejszy niż 10 centymetrów. Pomoże to w prawidłowej cyrkulacji powietrza i zapewni bezawaryjne działanie.


Planujesz Zakup Komputera?

Podsumowanie

Wybór lodówki powinniśmy odpowiednio przemyśleć. To urządzenie powinno być dostosowane do naszych potrzeb żywieniowych, wielkości naszej rodziny oraz rozmiarów i układu kuchni. Najpopularniejsi producenci lodówek na rynku to aktualnie Samsung Whirlpool, Electrolux, Indesit, Gorenje, Amica, Bosch, Siemens oraz LG. W ofercie tych producentów na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

blog comments powered by Disqus
Jaką Lodówkę Wolnostojącą Kupić? Pomagamy w Wyborze Chłodziarko-Zamrażarki